خرید خودرو خارجی با پلاک منطقه آزاد انزلی در گیلان

17,517 بازدید
بدون نظر

منطقه آزاد تجاری دارای قوانینی خاصی در حوزه تجارت است . این قوانین شامل معافیت‌های مالیاتی ، عدم پرداخت عوارض گمرک ، آسان‌تر بودن صادرات و واردات به دلیل وجود نداشتن تشریفات وقت‌گیر اداری می‌باشد . قوانین برای افزایش توسعه مناطق آزاد و همچنین جذب سرمایه‌های ارزی برای کشور شکل گرفته است به همین دلیل امروزه تجارت در این مناطق بسیار آسان‌تر شده است . هدف از ایجاد مناطق آزاد در کشور به وجود آوردن فرصت‌های شغلی بیشتر ، جذب سرمایه در منطقه ، افزایش نقدینگی ، مهار تورم و رشد و پیشرفت مناطق محروم کشور می‌باشد . در کشور ایران هشت منطقه آزاد تجاری وجود دارد که عبارت‌اند از : شهرهای چابهار ، کیش ، قشم ، انزلی ، اروند ، ماکو ، ارس و سلفچگان . در ادامه به نحوه استفاده و خرید خودروی خارجی با پلاک منطقه آزاد می‌پردازیم .

خرید خودروی خارجی با پلاک منطقه آزاد در گیلان

اهمیت وجود مناطق آزاد تجاری در کشور

بندر انزلی که در استان گیلان قرار دارد یکی از مناطق آزاد تجاری کشور محسوب می‌شود . بسیاری از افرادی که در منطقه آزاد زندگی می‌کنند به تجارت و خرید و فروش اجناس خارجی مشغول هستند . همان‌طور که قبل‌تر گفتیم منطقه آزاد با داشتن قوانینی خاص در زمینه تجارت باعث رونق اقتصادی کشور و بهبود وضعیت معیشت مردم بومی ساکن در این مناطق شده است . از مهم‌ترین دلایل رشد اقتصادی این مناطق عدم دریافت حق گمرک از اجناس خارجی می‌باشد . ممکن است در ابتدا این مسئله کم اهمیت به نظر برسد اما اگر به تفاوت قیمت خرید خودرو خارجی در این منطقه با سایر نقاط کشور توجه کنید متوجه اهمیت آن خواهید شد .

عدم پرداخت گمرک کالاهای گران ‌قیمت در مناطق آزاد باعث می‌شود که این کالاها با قیمت کمتری خرید و فروش شوند . قیمت خودرو در منطقه آزاد بیش از نصف قیمت همان خودرو در شهری مانند تهران است . برندهای مختلف خودرو مانند برندهای اروپایی ، کره‌ای و ژاپنی در منطقه آزاد خرید و فروش می‌شوند . با توجه به تنوع خودرو در این مناطق شما حق انتخاب بیشتری خواهید داشت . در منطقه آزاد شما با پرداخت مبلغ نیمی از ارزش ماشین با پلاک شهر های دیگر می‌توانید ماشین‌های لوکس خریداری کنید و سوار شوید .

در رابطه با قیمت خرید خودروی خارجی با پلاک منطقه آزاد و تنوع برندهای آن باید به این نکته توجه داشته باشید که به دلیل نوسانات ارزی و همچنین تغییر مداوم قوانین واردات و صادرات نمی‌توان قیمت ثابتی را برای خرید خودروی خارجی پیش‌بینی کرد و هر لحظه قیمت‌ بازارهای خودرو در منطقه آزاد در نوسان هستند . البته شما با مراجعه به مراکز و نمایندگی‌های مجاز خودرو می‌توانید اطلاعات دقیق‌تری را در این زمینه کسب کنید . این نکنته را یاد آور باشیم که به دلیل رشد روز افزون دلار در کشور ما خرید خودرو با پلاک منطقه آزاد باعث افزایش سرمایه شما میشود . هرچند میدانیم که ماشین به عنوان سرمایه به حساب نمی آید و شما میتوانید با خرید ویلا در گیلان و همچنین با خرید ویلا در زیباکنار که جزئی از منطقه آزاد انزلی میباشد یک سرمایه گذاری مطمعن انجام دهید  که چندین برابر اصطحلاک کمتری نسبت به ماشین دارد . در ادامه شما را با شرایط خرید خودرو در منطقه آزاد انزلی بیشتر آشنا خواهیم کرد .

خرید خودروی خارجی با پلاک منطقه آزاد در گیلان

خرید خودروی خارجی با پلاک منطقه آزاد انزلی

در مورد خرید خودروی خارجی با پلاک منطقه آزاد باید این نکته را به خاطر داشته باشید که پس از خرید خودرو شما پلاک مربوط به منطقه آزاد را دریافت خواهید کرد . بنابراین با محدودیت‌هایی در رفت و آمد با این خودرو روبه‌رو خواهید شد . به عنوان مثال شما نمی‌توانید با خودرویی که خریداری کرده‌اید در شهرهایی که بیش از پنجاه کیلومتر با منطقه آزاد فاصله دارند تردد کنید . منطقه مجاز برای تردد خودروها با پلاک منطقه آزاد توسط تابلوهای راهنما مشخص شده است و خروج از این محدوده‌ها با این خودروها ممنوع است .

محدوده تردد خودرو با پلاک منطقه آزاد انزلی در جاده‌های اصلی

 • قبل از رسیدن به عوارضی اتوبان رشت – قزوین
 • قبل از پلیس‌راه چابکسر که در مسیر بین شهرهای لنگرود و رودسر قرار دارد .
 • جاده رشت به تالش کمی قبل از سه‌راه اسالم تالش

محدوده تردد خودرو با پلاک منطقه آزاد انزلی در جاده‌های فرعی

 • جاده سیاهکل به اسپلی
 • جاده شلمان به املش
 • جاده فومن به ماسوله
 • جاده اطاقور به املش

این سؤال ممکن است برای خیلی از افراد پیش بیاید که چگونه پلیس متوجه می‌شود که شما با خودروی پلاک منطقه آزاد به مسیرهای غیرمجاز رفت و آمد کرده‌اید . در پاسخ به این سؤال باید گفت که تمامی ماشین‌های پلاک شده در این مناطق به GPS مجهز هستند و در صورت تخلف ، پلیس از آن آگاه می‌شود . سرپیچی از قوانین محدودیت تردد مجازات‌هایی را به همراه دارد .

البته با دریافت مجوز از گمرک و پلیس راهنمایی و رانندگی می‌توانید از محدوده تعیین‌شده خارج شوید . در هنگام دریافت مجوز تردد ، پلاک خودروی شما به پلاک گذر موقت تغییر پیدا می‌کند و شما در یک بازه زمانی کوتاه مدت می‌توانید در خارج از محدوده تردد داشته باشید . به مجوز خروج خودرو از منطقه آزاد اصطلاحاً مرخصی گفته می‌شود . این مجوز تنها برای یک ماه در سال به خودروها داده می‌شود. در صورت عدم دریافت مجوز و خروج خودرو از محدوده تعیین شده خودروی شما به عنوان کالای قاچاق توقیف خواهد شد .

دریافت عوارض سالیانه از خودرو در منطقه آزاد

زمانی که شما در منطقه آزاد خودرویی را خریداری می‌کنید به شما پروانه سبز گمرک داده می‌شود که این پروانه دارای تاریخ است . شما باید قبل از به پایان رسیدن تاریخ پروانه برای تمدید آن مبلغی را پرداخت کنید . در صورتی که پس از اتمام تاریخ پروانه سبز گمرک برای تمدید آن اقدام کنید ، به تعداد روزهایی که از اعتبار آن گذشته است باید مبلغی را به عنوان جریمه بپردازید .

خرید خودروی خارجی با پلاک منطقه آزاد در گیلان

نحوه خرید خودروی خارجی با پلاک منطقه آزاد

به دلیل اینکه در هنگام خرید خودروی خارجی با پلاک منطقه آزاد تمام مجوزهای آن خودرو به نام خریدار صادر می‌شود ، در هنگام واگذاری آن به شخصی دیگر باید به همراه خریدار جدید به گمرک مراجعه کنید و مجوزها را دوباره با نام صاحب جدید خودرو ثبت نمایید . در غیر این صورت اگر تخلفی با این خودروها صورت بگیرد ، شما نیز مقصر خواهید بود .

به طور خلاصه برای خرید و فروش خودرو منطقه آزاد باید اقدامات زیر را انجام داد .

 • ثبت در دفترخانه اسناد رسمی
 • مراجعه به واحد شماره‌گذاری خودرو
 • تسویه عوارض معوقه
 • تعویض کارت ماشین
 • دریافت پروانه سبز گمرکی به نام صاحب جدید خودرو

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا تمام قوانین و مقررات مربوط به خرید خودروی خارجی با پلاک منطقه آزاد را به طور مختصر و به زبان ساده به شما منتقل کنیم . باید توجه داشته باشید که رعایت این قوانین بسیار حائز اهمیت است و سرپیچی از آن‌ها جریمه و مجازات سنگینی را به دنبال خواهد داشت .

واحد تولید محتوا

شرکت انبوه سازان مدرن سازه زیباکنار

اگر سوالی دارید تماس بگیرید با ما در ارتباط باشید
مشاوره تلفنی