چهار گوشه ی منطقه ساحلی و گردشگری انزلی

2,823 بازدید
بدون نظر

انزلی یکی از زیباترین شهرهای استان گیلان است . پر از شگفتی های خلقت و زیبایی های طبیعت ، شاید کمتر کسی باید که وصف زیبایی های آن را نشنیده باشد یا ندیده باشد . اگر حتی یکبار به این بهشت سرسبز گیلان سفر کنید آرزوی سفر چند باره خواهید داشت . در این مقاله در سفری مجازی شما را به چهار گوشه ی منطقه ساحلی و گردشگری انزلی می بریم . با ما همراه باشید.

چهار گوشه ی منطقه ساحلی و گردشگری انزلی

انزلی شهری تقریبا مستطیل شکل است ، مستطیلی با طول کشیده و عرض کم . ضلع شمالی مستطیل منتهی به دریای خزر بوده و دارای ۱۸ کیلومتر طول می باشد . به عبارت دیگر طول ساحل انزلی ۱۸ کیلومتر است . عرض این مستطیل حدودا یک کیلومتر است . انزلی از سمت شرق منتهی به حسن رود است . فاصله بین بندر انزلی و حسن رود ۱۶ کیلومتر و حدود ۲۰ دقیقه است . در جاده ای که بندر انزلی را به حسن رود وصل می کند جاذبه های دیدنی بسیار زیادی وجود دارد . از ساحل دریا تا رستوران ها و کافه های بسیار معروف و زیبا که خود می تواند یک سفر محسوب شود .

از جمله روستاهایی که در قسمت شرقی انزلی قرار دارند حسن رود و حاجی بکنده ، خشکبیجار و خمام است که هر کدام برای خود دارای جنگل ها ، رودها و مناظر بسیار دیدنی می باشند . منطقه آزاد تجاری نیز در قسمت شرقی شهرستان انزلی قرار دارد . قسمت غربی شهرستان انزلی منتهی به انتهای بلوار زیبای پاسداران است . از جمله دیدنی های زیبا و شگفت انگیز قسمت غربی این شهر مرداب انزلی است که همیشه و همه وقت میزبان گردشگران این شهر دیدنی است . تالاب انزلی در مساحتی حدود ۲۰ هزار هکتار یکی از بزرگترین زیستگاه های طبیعی جانوران در ایران محسوب می شود . تالاب انزلی از جنوب به صومعه سرا ، از شرق به رشت و از غرب به کپورچال و آبکنار محدود است .

از مرداب انزلی که بگذیریم در قسمت غربی این شهر بازار ساحلی یا بازار میانه وجود دارد که در جاده انزلی به رضوانشهر واقع شده است . این بازار در ساحل دریا و قسمت شمالی جاده قرار دارد . همچنین دوشنبه هر هفته در ۲۱ کیلومتری غرب انزلی در کنار جاده انزلی به آستارا بازار پر رونق و زیبای کپورچال بر پا می شود که بیشتر فروشندگان و مشتریان آن اهالی آبکنار ، سنگاچین و روستاهای اطراف هستند.

روستاهایی که در شرق انزلی قرار دارند عبارت هستند از سنگاچین ، کچلک و کرگان که همگی در اطراف تالاب انزلی قرار دارند . قسمت شمالی بندر انزلی منتهی به ساحل زیبای کاسپین است . از ابتدای ورود به شهر انزلی تا انتهای آن ساحل دریای خزر خودنمایی می کند . بزرگترین رودی که در این ناحیه از دریای خزر منشعب می شود سفیدرود است که انزلی را دقیقا به دو نیمه شرقی و غربی تقسیم کرده است . در قسمت شمالی انزلی و بعد از سفید رود ناحیه زیبایی به اسم بلوار ساحلی وجود دارد که یکی از زیباترین مکان های گردشگری انزلی به شمار می آید . این بلوار به سبک اروپایی و متجدد ساخته شده و در ورودی آن بنای زیبای حافظیه شیراز نهاده شده است .

چهار گوشه ی منطقه ساحلی و گردشگری انزلی

همچنین از دیگر مراکز دیدنی شمال انزلی دهکده ساحلی است که به عنوان بزرگترین باغ شهر ایران شهرت دارد . این دهکده شامل تعداد زیادی ویلاهای شهرکی و امکانات رفاهی بسیار زیادی شامل رستوران ، فروشگاه ، پارک ، مسجد ، منطقه شنا ، زمین‌های ورزشی ، ویلاهای ساحلی و آلاچیق می باشد . در این میان اگر به دنبال ویلا هستید ما به شما در قسمت شرق انزلی زیباکنار را پیشنهاد میکنیم که دارای ویلا های بسیار زیاد از جمله ویلای تکی و ویلا شهرکی است که در این میان شرکت انبوه سازان مدرن سازه یکی از معتبر ترین شرکتهای ساختمانی در زمینه ویلا در زیباکنار میباشد که دارای مجوز رسمی از منطقه آزاد انزلیست و شما میتوانید با تماس با مشاوران این مجموعه از تک تک ویلاها هم بصورت حضوری و هم میتوانید به صورت غیر حضوری از طریق وب سایت شرکت انبوه سازان مدرن سازه در بخش ویلا شهرکی بازدید نمایید .

در قسمت جنوبی انزلی انشعابات کوچک سفید رود خودنمایی می کنند که در اطراف آن نیز بسیاری رستوران ها ، کافه ها و طبیعت دیدنی برای گردشگران وجود دارد . همچنین در جنوب انزلی میان بر ورود به آزاد راه انزلی به رضوانشهر وجود دارد . مرکز هر شهری قلب تپنده آن است . مرکز شهر انزلی نیز پر از مکان های دیدنی و شگفتی های طبیعی است . همانظور که گفته شد از قلب انزلی سفید رود زیبا عبور می کند . پلی که دو طرف انزلی را به هم وصل می کند به نام پل غازیان شهرت دارد که یادآور پیشینه تاریخی این شهر است . در وسط انزلی و قبل از پل غازیان کلیسای مسیحیان و همچنین آرامگاه لهستانی ها وجود دارد که از جمله جاذبه های گردشگری انزلی محسوب می شود . بعد از پل غازیان بافت شهر کم کم عوض شده و زندگی متجدد بیشتر به چشم می خورد. اولین جایی که بعد از پل غازیان به چشم می خورد شنبه بازار انزلی است . این بازار محل مناسبی برای عرضه محصولات محلی و سنتی این شهر است که در ابتدای هر هفته پذیرای مردم محلی و مسافران می باشد . این بازار ۷۰ سال قدمت داشته و در خیابان میرزا کوچک خان بر پا می شود .

چهار گوشه ی منطقه ساحلی و گردشگری انزلی

پس از آن و در امتداد خیابان مرکزی شهر دو بازار بزرگ پردیس و کاسپین وجود دارند . این دو بازار در بهترین موقعیت مکانی انزلی واقع شده اند و با داشتن پارکینگ ، اغذیه فروشی و غیره امکانات خوبی را برای یک بازدید پر رونق مهیا کرده اند . بازار پردیس به بازار روس ها نیز شهرت دارد .
همچنین بازار ماهی انزلی نیز که یکی از پر مراجعه ترین بازارها برای تهیه ماهی به شمار می رود و بسیاری از کسانی که قصد تهیه ماهی تازه در تمام ایام هفته را دارند قطعاً از این بازار بهره می برند .

از دیگر بناها و مکان های زیبایی که در گوشه و کنار انزلی وجود دارند می توان کشتی گردشگری زیبای میرزا کوچک خان، کلیسای مریم مقدس ، برج ساعت انزلی ، موج شکن و کاخ موزه نظامی انزلی را بر شمرد که هر کدام از این مکان ها خود جاذبه ای زیبا و شگفت انگیز است . شاید کمتر شهری در کل جهان باشد که بتواند ترکیب زیبایی از طبیعت ، تمدن و تجدد را به همگان ارائه دهد و هر کدام در نوع خود بی نظیر باشند . بندر انزلی از قدمتی ۱۵ هزار ساله برخوردار است و طبیعی است که در کنار و گوشه آن نشانی از داستان های کهن داشته باشد . در گذر این چند هزار سال انزلی شاهد و میزبان بسیاری وقایع تاریخی بوده است که این وقایع در کنار زندگی پیشرفته شهری خود پارادوکس جذابی به نظر می آید . بدون شک هر کس که یک بار به دیدن این شهر آمده باشد آرزوی دیدنی دوباره زیبایی های وصف ناپذیر و در عین حال ساده ی آن را می کند .

واحد تولید محتوا

شرکت انبوه سازان مدرن سازه زیباکنار

اگر سوالی دارید تماس بگیرید با ما در ارتباط باشید
مشاوره تلفنی