نکاتی که در مورد قرارداد خرید ویلا در شمال باید بدانید

2,693 بازدید
بدون نظر

کشور ایران در اکثر نواحی دارای آب و هوای گرم و خشک است . اما سه استان گلستان ، مازندران و گیلان در شمال کشور ، دارای آب و هوای معتدل و مرطوب هستند . به همین دلیل یکی از گزینه‌های مسافرت در دوران تعطیلات، سفر به این سه استان زیبا است . همین موضوع باعث شده تا ساخت و ساز ویلا در شمال رونق خوبی پیدا کند . شما به راحتی و با سرما‌یه‌ی نه چندان زیاد می‌توانید صاحب یکی از این ویلا‌های زیبا و شیک در شمال شوید . اما نکته‌ی مهم در این باره آن است که به هنگام خرید ویلا باید به تمامی نکات مربوط به قرارداد خرید آن توجه داشته باشید . توجه به این نکات می‌تواند شما را از شر کلاهبرداران در امان نگه دارد .

نکاتی که در مورد قرارداد خرید ویلا در شمال که باید بدانید ؟

امروزه با توجه به حجم بالای ترافیک ، شلوغی و آلودگی هوا در شهر‌های بزرگ ، داشتن ویلا در منطقه‌ای خوش آب و هوا و سرسبز نعمت بزرگی محسوب می‌شود . خرید یک ویلای شیک در شمال کشور به شما این امکان را می‌دهد تا در هر زمان که مایل بودید به ویلای خود رفته و دیگر نگران شلوغی در ایام تعطیلات و از دست دادن جا نباشید . همچنین شما می‌توانید در ایامی که در ویلای خود حضور ندارید آن را به افراد دیگری اجاره داده و از آن کسب درآمد کنید . در میان سه استان شمالی و سرسبز ایران ، استان گیلان طرفداران بسیار بیشتری دارد .

جنگال‌ها ، آبشارهای زیبا و خیره کننده و طبیعت بکر این استان چشم هر مسافر و گردشگری را به خود جذب می‌کند . یکی از شهر‌های مناسب و زیبا برای خرید ویلا در این استان شهر زیباکنار است . در ادامه به نکات مهم درباره‌ی قراداد خرید ویلا زیباکنار خواهیم پرداخت .

 

در قرارداد خرید ویلا در شمال باید به چه نکاتی توجه کرد؟

در این قسمت قصد داریم تا با بند‌های مختلف قرارداد خرید ویلا در شمال آشنا شویم .

بند اول قرارداد

در بند اول قراداد فروش ویلا ، مشخصات شخص فروشنده ذکر می‌شود . زیرا خریدار ابتدا باید از حقیقی بودن شخص فروشنده کاملا مصمئن شود تا پس از آن بتواند با اطمینان خاطر ملک یا ویلا وی را خریداری کند . برخی از این مشخصات عبارتند از نام و نام‌ خانوادگی ، نام پدر ، کد ملی ، تاریخ تولد و… .
قسمت دوم در این بند، مربوط به مشخصات شخص خریدار است . برای فروش یک ملک فرد فروشنده هم باید از هویت اصلی شخص خریدار آگاهی لازم را به دست آورد تا بتواند نسبت به واقعی بودن قرارداد اطمینان کافی را به دست آورد. اطلاعات درج شده در این قسمت مشابه اطلاعاتی است که در قسمت مشخصات فروشنده ذکر شده است .

بند دوم قرارداد

این بند مربوط به معامله زمین ، ملک و یا ویلا است . این بند از قراداد بیشتر برای خریدار در نظر گرفته شده است . خریدار پیش از بستن قرارداد و خرید ملک می‌تواند از ویلا یا ملک مورد نظر بازدید کند تا از صحت مشخصات ملک مانند متراژ ، مکان ، ویژگی‌ها و … اطمینان حاصل نماید .

بند سوم قرارداد

یکی دیگر از قسمت‌هایی که هنگام بستن قرارداد خرید ویلا در شمال باید به آن توجه کرد ، بند ثمن قرارداد است . در این بند مبلغ توافق شده بین دو طرف برای فروش ملک ذکر می‌شود . یکی از مواردی که بر روی قیمت ویلا تاثیر زیادی دارد ، موقعیت مکانی آن است . برای ویلاهایی که در شمال قراردارند هرچه موقعیت مکانی آن‌ها نزدیک ‌تر به دریا باشد قیمت‌ شان بالاتر خواهد بود . هنگام بستن قرارداد توجه داشته باشید این مبلغ به درستی نوشته شده باشد و شبهه‌ای در آن وجود نداشته باشد .

پس از تکمیل کردن بند‌های ذکر شده در بالا ، باید تاریخ مناسبی برای حضور دو طرف در دفترخانه تنظیم شود . چراکه عدم حضور هر یک از طرفین موجب فسخ شدن قرارداد می‌شود . در دفترخانه مبلغ توافق شده در حضور مدیر دفتر به شخص فروشنده پرداخت می‌شود . همچنین توجه داشته باشید هزینه‌ی دفترخانه را باید فرد فروشند بر عهده بگیرد .

توضیحات پایانی در قرارداد خرید ویلا در شمال

توضیحاتی که در انتهای قراداد وجود دارد باید هر دوطرف معامله آن را به دقت مطالعه کنند. زیرا فرد مشاور املاک ممکن است به دلیل دریافت رشوه و پول از یکی از طرفین، قرارداد را به نفع وی نوشته و برخی از تعهدات را ننویسد . در ادامه به بررسی برخی از این تعهدات می‌پردازیم:

نکته‌ی اول

یکی از تهداتی که طرف فروشنده باید آن را رعایت کند تحویل و ارائه‌ی برگه‌ی تسویه حساب ملک یا ویلا به شخص خریدار است . هر نوع ملکی هنگام فروش‌ ، باید تمامی بدهی‌های مالی آن مانند بدهی به شهرداری ، پول قبض و یا مالیات پرداخت شده باشد .

نکته‌ی دوم

پس از فروشنده نوبت به تعهدات فرد خریدار می‌رسد . خریدار موظف است تا مبلغ درج شده در قسمت ثمن قراداد را تمام و کمال پرداخت کند . همچنین تمامی چک‌های وی باید در تاریخ ذکر شده وصول شوند . در غیر این صورت شخص فروشنده اجازه‌ی فسخ قراداد را داشته و می‌تواند مبلغی را به عنوان خسارت فسخ قراداد و دیرکرد از خریدار طلب کند . شخص خریدار هم طبق قوانین موظف به پرداخت این مبلغ می‌باشد .

نکاتی که در مورد قرارداد خرید ویلا در شمال که باید بدانید ؟

نکته‌ی سوم

تمامی ویژگی‌های ویلا یا ملک باید در قسمت توضیحات ذکر شوند . به عنوان مثال ممکن است ویلا فاقد پایان کار باشد و شخص فروشنده ادعا کند تا در یک زمان مشخص پایان کار ویلا را تحویل می‌دهد . در این صورت خریدار می‌تواند مقداری از مبلغ پرداختی را جهت ضمانت کنار گذاشته و پس از دریافت پایان کار ، مابقی را تسویه کند . این گونه تعهدات باید به طور دقیق در قسمت توضیحات درج شوند .

همچنین ممکن است ویلا یا ملک یکی از امکانات ضروری مانند کنتور آب یا برق را نداشته باشد . فرد خریدار باید توجه داشته باشد که این‌گونه موارد هم در قسمت توضیحات ثبت شده باشد . از طرف دیگر فروشنده هم باید در این قسمت ذکر کند که پیش از پرداخت کل مبلغ معامله خریدار هیچ گونه حقی مبنی بر فروش ، اجاره و… این ملک ندارد . چرا که تا پرداخت کامل این مبلغ ، معامله کاملا انجام نشده و در صورت عدم پرداخت حتی یکی از چک‌ها در تاریخ تنظیم شده ، امکان فسخ قرارداد وجود دارد .

همانطور که گفته شد این امکان وجود دارد تا مشاور املاک با دریافت حق کمیسیون بیشتر از یکی از طرفین معامله قیمت زمین را بیشتر و یا کمتر از ارزش واقعی آن محاسبه کند . بنابراین هم شخص فروشنده و هم شخص خریدار باید با بررسی دقیق از قیمت اصلی این ملک مطلع شوند .

واحد تولید محتوا

شرکت انبوه سازان مدرن سازه زیباکنار


Notice: Undefined variable: author_id in /home/msco/public_html/wp-content/themes/modernsaze/single.php on line 80

Notice: Undefined variable: author_id in /home/msco/public_html/wp-content/themes/modernsaze/single.php on line 83

Notice: Undefined variable: author_id in /home/msco/public_html/wp-content/themes/modernsaze/single.php on line 87
اگر سوالی دارید تماس بگیرید با ما در ارتباط باشید
مشاوره تلفنی