استفاده از سازه های پیش ساخته در ساخت خانه

859 بازدید
بدون نظر

ساختمان پیش ساخته ، به بنایی گفته میشود که اجزای آن در یک محیطی اولیه مانند کارخانه و یا کارگاه ساخته شده و در هر فضای دیگری که به آن محیط ثانویه نیز گفته میشود نصب و یا مونتاژ می‌شوند اکثرا موادی که برای این نوع بناها بخواهد استفاده شود متشکل ازتیغه های گچی ، مواد پلاستیکی ، چوب و آلیاژ های سبک اما مستحکم می باشد . اگر بخواهیم در مورد نسل جدیدی از ساخت و ساز صحبت کنیم میتوانیم به این سازه های پیش ساخته در ساخت خانه اشاره کنیم ، پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا بیشتر در مورد استفاده از سازه های پیش ساخته در ساخت خانه صحبت کنیم .

استفاده از سازه های پیش ساخته در ساخت خانه

غالبا انواع خانه های پیش‌ساخته به دلیل مواد تشکیل دهنده ای که دارند دارای عمر بالایی هستند و از آنها می‌توان برای چندین سال استفاده کرد . خانه پیش‌ساخته معمولا در پانل‌های سقفی و دیواری و یا کف خود مجهز به عایق صوتی ، حرارتی ، رطوبتی و برودتی هستند و همین قابلیت جابجایی ، عایق بودن در برابر گرما و صدا ، ضد زلزله بودن ، و دمونتاژ شدن باعث محبوبیت این بناها در بین عوام شده است . این ساختمان ها نیز در برابر شرایط آب و هوایی و محیطی متنوع مقاومت بالایی داشته باشند .

بناهای پیش ساخته بر اساس نوع مصالحی که در ساخت آن‌ها به کار گرفته می‌شوند بر چند نوع هستند که به شرح زیر بیان میکنیم :

۱_ خانه‌های پیش ساخته مونتاژ شده در کارخانه

در این شیوه طراحی و ساخت خانه ، این امکان وجود دارد که سازه پیش ساخته به صورت کامل به محل مورد نظر انتقال داده شده و نصب می شود . در روش مونتاژ خانه پیش ساخته در کارخانه ، تمامی اجزا و تجهیزات مورد نظر خانه به صورت کامل در کارخانه مونتاژ می‌شود و پس از آن به صورت کامل به وسیله کامیون‌های مخصوصی که برای اینکار تعبیه شده اند به محل مورد نظر منتقل می‌شود .

۲_ خانه‌های پیش ساخته مونتاژ در محل

یکی از رایج‌ترین شیوه‌های طراحی و ساخته خانه‌های پیش ساخته، ساخت خانه در محل مورد نظر است . در این شیوه طراحی و ساخت خانه‌های پیش ساخته ، شرکت تولید کننده قطعات و تجهیزات مورد نیاز برای ساخت خانه را به محل منتقل می‌کند و در محل شروع به پیاده سازی طرح می‌کند . توجه داشته باشید که تمامی فرآیند ساخت ، اندازه گیری و غیره در کارخانه انجام   می‌شود و تنها مونتاژ کردن سازه در محل انجام می‌شود . از جمله مهمترین دلیل استفاده از این روش را می‌توان سخت بودن حمل و نقل آن به دلیل سایز بزرگ سازه در نظر گرفت.  با این روش دیگر مشکل حمل و نقل نیز برطرف خواهد شد  .

۳_ سازه های پیش ساخته چوبی

سازه های چوبی نوع دوم سازه های پیش ساخته را تشکیل می‌دهند که در ایران به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرند چرا که به چوب‌های گران و خاصی نیازمند است ، برخی از ویلاهای از پیش ساخته ای را که به صورت ترکیبی در شمال کشور می‌سازند ، از  این نوع سازه های پیش ساخته میباشند که  ساندویچ پنل‌های آن با عایق‌های ایده‌آل ساخته شده که ظاهری ساده دارند ، این در حالی است که در نمونه‌های فلزی با ظاهری شکیل روبه رو هستیم در حالی که عایق‌های مناسبی ندارند ، از این رو تلفیق این دو می‌تواند بسیار مناسب و شایسته باشد که به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرند .

استفاده از سازه های پیش ساخته در ساخت خانه

۴_ خانه‌های پیش ساخته بتنی

خانه پیش ساخته بتنی یکی دیگر از انواع رایج ساختمان‌های پیش ساخته می باشند که اسکلت آنها از فلز طراحی و ساخته می‌شود و دیوارهای آن از جنس بتن است . در زمان مونتاژ کردن این سازه‌های پیش ساخته برای پوشش درز این سازه‌ها از نوع چسب برای پوشیدن این درزها استفاده می‌شود .

۵_ خانه های پیش ساخته پی وی سی

پی وی سی به دلیل مقاومت بالا در برابر فرسایش ، قیمت ارزان و قابلیت مونتاژ آسان کارگاه های ساختمانی ، علاوه بر استفاده از آن بجای چوب ، سفال و سیمان ، به عنوان وینیل سایدینگ ( نمای بیرون ساختمان پیش ساخته) ، برش پنجره‌ ها ، لوله و کانال ، پنجره‌های تاریک ، کف و سقف سازی و پوسته کابل‌ برق نیز استفاده می شود . این خانه ها گاهی بصورت یک جا قابل جا به جایی هستند  .

سخن پایانی

در کلام آخر اینکه خانه‌های پیش ساخته به دلیل سرعت بالا در ساخت و ساز و همچنین مصرف بهینه در انرژی همراه با قیمت مناسب پیاده سازی و علی الخصوص مقاومت در برابر زلزله و آب‌گرفتگی نسبت به خانه‌های سنتی در حال حاضر به یکی از پر طرفدارترین شیوه‌های ساخت خانه تبدیل شده اند . هرچند این سازه های پیش ساخته به دلیل محدود بودن در ظاهر سازه و قیمت فروش کمتر نسبت به خانه های سنتی و همچنین کمبود نیروی کار متخصص دارای معایبی هستند اما میتوان به عنوان یک سازه بسیار مناسب و شیک از آن برای ساخت ویلا در شمال استفاده کرد و به راحتی میتوانید صاحب ویلا در شمال شوید .

واحد تولید محتوا

شرکت انبوه سازان مدرن سازه زیباکنار


Notice: Undefined variable: author_id in /home/msco/public_html/wp-content/themes/modernsaze/single.php on line 80

Notice: Undefined variable: author_id in /home/msco/public_html/wp-content/themes/modernsaze/single.php on line 83

Notice: Undefined variable: author_id in /home/msco/public_html/wp-content/themes/modernsaze/single.php on line 87
اگر سوالی دارید تماس بگیرید با ما در ارتباط باشید
مشاوره تلفنی