بازار و نقش آن در توسعه گردشگری استان گیلان

2,454 بازدید
بدون نظر

شاید زمانی که بحث شهر ها و کشور های مختلف پیش می آید شما درون ذهنتان راجب آن مکان اطلاعاتی مختصر دارید و یا آن شهر را با یک جاذبه گردشگری خاص می شناسید . زمانی که نام شمال کشور به گوش میخورد اکثر افراد تنها چیزی که درون ذهنشان جای می گیرد دریا است ، زیرا این منطقه با جاذبه ی گردشگری زیبای خود یعنی دریا شناخته شده است ، اما اگر شما زیاد به این منطقه سفر کرده باشید و یا روز های طولانی را در سفرتان در این شهر سپری کرده باشید متوجه آن می شوید که شهر های شمالی کشور ما علاوه بر دارا بودن دریا از جاذبه های گردشگری زیاد دیگری نیز برخوردار هستند ، جادبه هایی که بسیار زیبا و فریبنده بوده و هرانسانی از دیدن این جاذبه ها به وجد می آید و احساس خوشایندی به آن فرد دست می دهد .

بازار ونقش آن در توسعه گردشگری استان گیلان

شاید زمانی که نامی از جاذبه های گردشگری به گوشتان برخورد میکند تنها به جادبه های طبیعی مانند دریا ، جنگل ، کوه و… فکر کنید ، اما گاهی بازار های یک شهر هم جز جاذبه های زیبای آن شهر به حساب می آیند ، بله تعجب نکنید بازارها نیز برای یک شهر میتواند حکم جاذبه های گردشگری آن شهر باشد!.

مردمان سرزمین های مختلف در هر نقطه ای از روی کره ی زمین که قرار دارند دارای آداب و رسوم و فرهنگ های مختلفی هستند . درست است که کلیت یک کشور گاهی به فرهنگی مشهور می شود اما هر منطقه برای خود فرهنگی متمایز از سایر منطقه ها دارد . در شهر شمالی زیبای گیلان نیز این ویژگی منحصر به فرد دیده می شود و مردمان این منطقه بر اساس آداب و رسوم خود دارای اجناسی هستند که بر اساس سلیقه و فرهنگشان به دست خودشان ساخته شده است ، که این  اجناس برای مردمان سایر شهر ها بسیار دارای جذابیت است . از طرف دیگر به دلیل وجود آ ب و هواهای مختلف در هر منطقه گیاه و یا میوه و غذاها در آن منطقه با سایر مناطق دیگر دارای تمایز ، می باشد و ممکن است در یک شهر شما با چیز هایی رو به رو شوید که شاید اصلا حتی در شهر دیگری وجود نداشته باشد . به همین علت سوغاتی های گوناگون برای هر شهری به وجود آمده است .

بر اساس آمار هرساله بیش از ۵ملیون گردشگر داخلی و خارجی به کشور گیلان سفر می کنند و حال وجود بازار هایی که کالاهای این شهر را به مسافرین معرفی و برای فروش بگذارد بسیار دارای اهمیت است . در این نوع از بازارها شما میتوانید انواع و اقسام سوغاتی های مربوط به استان گیلان مانند رشته خشکار ، باقلوای یاس ، سیر ترشی های چند ساله ، انواع و اقسام زیتون ها و ترشی ها ، نان خلفه ، نان تمیجان ، پنیر سیاه مزگی ، انواع ماهی ها و همچنین انواع حصیر بافی ها و رشته دوزی ها و… را در این بازار ها مشاهده کنید .

از طرفی اصولا افرادی که برای مسافرت به شهری می روند دوست دارند برای عزیزانی که نتوانسته اند در این سفر همراه آن ها باشند هدیه ای تهیه کنند و چه چیزی بهتر از سوغات مخصوص آن شهر می تواند باشد؟ زمانی که افراد برای مسافرت های طولانی خود را آماده می کنند اصولا لیستی تهیه می کنند که قرار است به چه مناطقی بروند و در این مدت که در سفر هستند ، به چه جاهایی از شهر بروند و چه کارهای را انجام دهند . زمانی که مسافرت طولانی مدت می شود و اشخاص به مکان های گردشگری و توریستی زیادی می روند حال دیگر به دنبال مکانی می گردند که با خیالی راحت بتوانند در آن مکان قدم گذاشته و محصولات مختلفی را که مربوط به آن ، شهر است ر اتماشا کنند به همین خاطر در سراسر استان گیلان بازارهای بزرگی راه انداخته شده است تا نیاز های مختلف مسافران را رفع کنند . ازطرفی برای اهالی شهر گیلان نیز این امر میتواند بسیار مفید واقع شود و درآمد خوبی را نصیب مردمان این شهر کند .

بازار ونقش آن در توسعه گردشگری استان گیلان

بازار های استان گیلان

به طور کلی در استان گیلان هر روز بازار محلی برپاست که هر روز مختص به یکی از شهرهای استان گیلان میباشد . برای نمونه ی ، سه شنبه بازار فومن . این بازار از سالیان گذشته هر سه شنبه در استان زیبای فومن در گیلان برگزار می شود و در آن انواع و اقسام محصولات کشاورزان این منطقه ، غذاهای محلی و کارهای دستی مردمان این منطقه به نمایش و به فروش می رسند . بسیاری از گردشگران دیدن این بازار برایشان جذابیت فراوانی داشته وبا دیدن آن بسیار به وجد می آیند .

از بازارهای دیگری که در این استان وجود دارند میتوان به بازار تولو یا بازار توام اشاره کرد که در این بازار سنتی نیز در یک روز خاص افراد مختلف و کشاورزان سایر مناطق استان گیلان را جمع کرده ودر آن روز بازاربرگزار میشود و این افراد محصولات خودرا برای فروش می گذارند و اگر شما در روزهای دیگری سری به این منطقه بزنید چیزی جز آلونک های معمولی و خالی نمی بینید .

اهمیت وجود بازارها

بسیاری از توریستها که برای دیدن این منطقه (استان گیلان) به کشور ما وارد می شوند و از قبل اطلاعات زیادی را راجب مناطق مختلف گردشگری، آداب و رسوم و بازارهای مختلف شهر به دست می آورند زیرا دلیل آمدن بسیاری از آن ها آشنا شدن با فرهنگ غنی این شهر و محصولات و آداب و رسوم مختلف مردمان این منطقه می باشد . پس نتیجه میگیریم که وجود بازارهای مختلف در این شهر دارای اهمیت بسیاربالایی می باشد و در فرهنگ سازی برای مردمان خود آن منطقه و آشنایی سایر گردشگران و مردمان شهر های دیگر بسیار اهمیت بالایی دارد و افراد شهر های دیگر از این بازارها استقبال بسیار بالایی را انجام می دهند و حتی اگر قصد خرید کردن هم نداشته باشند دیدن این محصولات می تواند برایشان جذاب باشد تا از این طریق با سوغات مختلف این شهر آشنا شده تا هم از سفر خود نهایت لذت را برده باشند و هم اطلاعات نسبتأ جامعه ای را از آداب و رسوم و محصولات این شهر به دست آورده باشند .

حرف آخر

امیدواریم مطالب گفته شده برایتان سودمند واقع شده باشد و معلومات شما را در این زمینه تا حدودی بالا برده باشد ، همچنین به شما پیشنهاد میکنیم اگر قصد مسافرت به استان زیبای گیلان را دارید از بازارهای مختلف در این شهر دیدن کنید . و برای سکنی گزیدن نیز  ویلا زیباکنار به عنوان بهترین گزینه برای اقامت و حتی سرمایه گذاری در شمال کشور محسوب می شود .

 

 

واحد تولید محتوا

شرکت انبوه سازان مدرن سازه زیباکنار


Notice: Undefined variable: author_id in /home/msco/public_html/wp-content/themes/modernsaze/single.php on line 80

Notice: Undefined variable: author_id in /home/msco/public_html/wp-content/themes/modernsaze/single.php on line 83

Notice: Undefined variable: author_id in /home/msco/public_html/wp-content/themes/modernsaze/single.php on line 87
اگر سوالی دارید تماس بگیرید با ما در ارتباط باشید
مشاوره تلفنی