تفاوت نمای رومی و یا نمای کلاسیک در ساخت ویلا

4,076 بازدید
بدون نظر

نمای رومی و یا نمای کلاسیک در ساخت ویلا از پرطرفدارترین نماها محسوب میشوند که بیشتر افراد این روزها این نماها را برای ساختمان‌های خود انتخاب می‌کنند . جالب است بدانید این دو نمای محبوب در بیشتر مواقع با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند و دلیل آن شباهت زیاد این دو نما است . به‌عنوان‌مثال در هر دو نما می‌توان از سیمان و یا سنگ‌های مرمر ، گرانیت و یا تراورتن استفاده کرد اما طرح و نوع استفاده متفاوت است . با ما همراه باشید تا بیشتر با تفاوت نمای رومی یا نمای کلاسیک در ساخت ویلا آشنا شویم .

تفاوت کلی نمای رومی با نمای کلاسیک

در قرن گذشته اکثر ساختمان‌های ویلایی در ایران بیشتر به‌صورت یک طبقه بود و کمتر بر روی نمای بیرونی ساختمان توجه می‌شد و بیشتر سعی می‌کردند نمای حیاط را باهنر معماری‌های اصیل  زیباتر کنند . این روند ادامه داشت تا اینکه ناصرالدین‌شاه به فرنگ سفر کرد و نماهای زیبایی را مشاهده کرد و تصمیم به الگوبرداری از این نماها کرد . اما این نماها کمی بافرهنگ ایرانی‌ها در تضاد بود به همین دلیل بیشتر سعی می‌کردند این نما را در پشت دیوارهای بلند مخفی کنند .

تفاوت نمای رومی و یا نمای کلاسیک در ساخت ویلا

جالب است بدانید در برخی از قسمت‌های تاریخ از این نماها به‌عنوان نمای کلاسیک غربی یاد می‌شود . این در حالی است که این روزها باکمی تغییرات بر روی این نما از آن به‌عنوان نمای رومی نیز یاد می‌کنند . البته بیشتر مهندسان معتقدند که باید تفاوت نمای رومی با نمای کلاسیک در ساخت ویلا به‌صورت کامل لحاظ شود تا هویت اصلی این نماها فراموش نشود .

ایرادات نمای رومی و کلاسیک

با توجه به تفاوت نمای رومی با نمای کلاسیک در ساخت ویلا یک سری ایرادات بر هردوی این نماها وجود دارد . هر دوی این نماها این روزها بیشتر از هرزمانی استفاده می‌شوند و دلیل آن این است که در چند سال گذشته این نماها در دسته نماهای لاکچری و گران بودند اما این روزها تغییراتی در آن ایجاد شده است که هزینه اجرای این نماها کاهش پیدا کنند .

کم شدن هزینه این نوع بناها یک سری معایب و مزایایی دارد ، یکی از مزایا این است که اکثر افراد می‌توانند از این نماها استفاده کنند اما در همین مزیت یک عیب بزرگ نهفته  است و آن این است که دیگر این نما به‌صورت اصیل خودش استفاده نمی‌شود و دستخوش تغییرات زیادی است و حتی استانداردهای جهانی این نماها را زیر پا می‌گذارند .

دلایل استفاده بیش‌ازحد از نمای رومی

این روزها اکثر افراد سعی می‌کنند از نمای رومی و کلاسیک برای نمای ساختمان خود استفاده کنند و دلیل آن این است که تا چند سال گذشته این نما را افراد مرفه جامعه انتخاب می‌کردند و توانایی اجرای آن را داشتند اما این روزها با تغییراتی که بر روی مصالح ایجادشده است قشر متوسط نیز می‌توانند از این نما باقیمتی مناسب‌تر استفاده کنند . این روزها سبک زندگی تغییر کرده  است و بیشتر افراد به دنبال زرق‌وبرق هستند و حتی این سبک زندگی بر روی طرح و سبک نماهای ساختمان نیز تأثیر گذاشته است . به همین دلیل نماهای کلاسیک و رومی که دارای سقف‌های گنبدی با تزئینات سبک کاخ‌نشینی دارند بیشتر استفاده می‌شوند .

جالب است بدانید بیشتر جامعه شناسان بر این باورند که اکثر مردم در حال حاضر دچار سندرمی به نام سندروم کاخ‌نشینی هستند و به دنبال این هستند که تا حد ممکن از زندگی افراد مرفه الگوبرداری کنند .

اگر بخواهیم منحصراً در مورد محبوبیت این دو نما در ایران صحبت کنیم باید به دو موضوع مهم اشاره‌کنیم .

اولین موضوع در دسترس بودن مصالح  و موضوع بعدی سازگار بودن بافرهنگ ایرانی است . همان‌طور که می‌دانید ایران دارای معادن مختلف سنگ است به همین دلیل افراد می‌توانند هر نوع سنگی که می‌خواهند را باقیمت مناسب و در اسرع وقت خریداری نمایند . جالب است بدانید اکثر مهندسان ایرانی تفاوت نمای رومی با نمای کلاسیک در ساخت ویلا را در سبک و طرح نما می‌دانند و معتقدند بیشتر نماهای رومی بر طبق آثار باستانی رومی و نماهای کلاسیک مطابق با آثار باستانی ایرانی مانند تخت جمشید است .

شباهت‌های نمای رومی و کلاسیک

در این قسمت قصد داریم در کنار تفاوت نمای رومی با نمای کلاسیک در ساخت ویلا به شباهت‌های این دو نما بپردازیم :

این نماها برای زیبایی بیشتر دارای قوس هستند که معمولاً این قوس‌ها عریض و گرد اجرا می‌شوند . همان‌طور که از نام این نماها پیداست در این نماها از المان و مجسمه استفاده می‌شود . برخلاف نماهای دیگر این دو نما جزئیات بیشتری دارند به‌عنوان‌مثال معمولاً در قسمت ستون‌ها از المان‌های مخصوص استفاده می‌شود .

تفاوت نمای رومی و یا نمای کلاسیک در ساخت ویلا

بیشتر ساختمان‌های ویلایی معمولاً یک یا دو طبقه و دارای حیاط‌های بزرگ هستند به همین دلیل بیشتر سعی می‌شود که از نمای رومی و یا کلاسیک در آنها استفاده شود تا بتواند با استفاده از این نماها ظاهر  زیبایی به حیاط بدهند. در نماهای رومی یا کلاسیک می‌توان با توجه به سلیقه و نیاز افراد از مصالح مختلف مانند سیمان و سنگ استفاده کرد . به‌عنوان‌مثال اگر فرد می‌خواهد در شروع کار هزینه زیادی متحمل نشود می‌تواند از سیمان استفاده کنند اما باید بداند که در آینده نزدیک برای اینکه نمای زیبایی داشته باشد نیاز به نقاشی ساختمان و هزینه‌های جانبی مانند نصب داربست و … دارد . این در حالی است که اگر فرد در همان ابتدای کار هزینه بالا برای خرید سنگ متقبل شود می‌تواند  تا لحظه‌ای که ساختمان پابرجاست از زیبایی آن استفاده کند .

انتخاب نما

همیشه انتخاب نما یکی از سخت‌ترین انتخاب‌ها برای هر طراح و کارفرمای ساختمان است زیرا قرار است لباسی زیبا برای ساختمان خود انتخاب نمایند تا نظر افراد را جلب کند. اما آیا هر نمایی زیبا است ؟

نمای ساختمان هویت ساختمان است حال  اگر نمای زیبایی اجرا شده باشد اما درون ساختمان از بی‌کیفیت‌ترین تجهیزات استفاده شود فرد احساس می‌کند قصد فریب او را داشته‌اید . بر همین اساس هر طراح و کارفرمای ساختمان موظف است که بهترین نما را متناسب با نوع ساختمان و متریالی که در ساختمان استفاده می‌کند اجرا نماید .

نتیجه‌گیری

نمای رومی و کلاسیک این روزها از نماهای جذاب و پرطرفدار در ساختمان‌های ویلایی هستند ، اما چه بهتر که این نماها در هر جا و هر موقعیت جغرافیایی ساخته نشود . وجود این نماهای رومی و کلاسیک در شمال کشور بر حسب موقعیت جغرافیایی و روانشناختی بسیار حائز اهمیت میباشد . برای مثال در ساخت ویلا در زیباکنار شرکت انبوه سازان مدرن سازه در پروژه ی بزرگ ویلاهای شهرکی در زیباکنار از این نما استفاده نموده و شما میتوانید این سبک از نمای زیبا را در بهترین جای کشورمان ایران با سبک و سیاق منحصر به فردش ببینید . وجود طبیعت سبز و بکر و دریای نیلگون خزر این امکان را فراهم کرده تا خریداران بتوانند ازین موهبت الهی نهایت استفاده را ببرند . و به عنوان خریدار ویلا زیباکنار مکانی توام با آرامش را برای خود و خانواده اش فراهم آورد .

واحد تولید محتوا

شرکت انبوه سازان مدرن سازه زیباکنار


Notice: Undefined variable: author_id in /home/msco/public_html/wp-content/themes/modernsaze/single.php on line 80

Notice: Undefined variable: author_id in /home/msco/public_html/wp-content/themes/modernsaze/single.php on line 83

Notice: Undefined variable: author_id in /home/msco/public_html/wp-content/themes/modernsaze/single.php on line 87
اگر سوالی دارید تماس بگیرید با ما در ارتباط باشید
مشاوره تلفنی