جواهردشت رودسر نگینی در گیلان همیشه سبز

2,546 بازدید
بدون نظر

زیبایی های استان گیلان محدود به چند جنگل و تالاب نیست بلکه می‌توان در هر قدم از آن ، جلوه ای از رنگ و بوی خداوند را دید . قرار دادن این همه زیبایی در کنار یکدیگر تنها از خالق هستی بر می آید . گیلان نیز از این لطف خداوند بی نصیب نمانده و جلوه ای از بهشت را در دل خود دارد . جواهردشت رودسر ، دشتی که پر از زیبایی است ، می‌تواند بهانه خوبی برای سفر شما به این خطه زیبا باشد .

جواهردشت نگینی در گیلان همیشه سبز

جواهردشت نگینی سبز در گیلان

جواهردشت یکی از روستاهای ییلاقی شهرستان زیبای رودسر است . این دشت که از توابع ده سیاهکلرود بخش چابکسر می‌باشد ، سالانه میزبان تعداد زیادی از گردشگران است . این دشت در فاصله ۴۶ کیلومتری از شهرستان رودسر و ۲۶ کیلومتری روستای سیاهکلرود واقع شده است . زیبایی وصف ناشدنی این مکان موجب شده است تا به عنوان یکی از اصلی ترین جاذبه های شهر رودسر معرفی شود .

بررسی آب‌وهوای منطقه

جواهردشت در ارتفاع نسبی ۲۰۰۰ متری نسبت به دریای خزر واقع شده است . در قسمت جنوبی این دشت ، بلندترین قله استان گیلان یعنی سماموس ، با ارتفاع ۳۶۷۸ وجود دارد .

اختلاف دمای محسوس و هوای پاک و تمیز این دشت ، موجب شده است تا بسیاری از اهالی منطقه در اواخر فصل بهار و تابستان ، به این مکان کوچ کنند . در فصل زمستان به دلیل برودت هوا و بارش سنگین برف و باران ، منطقه مذکور خالی از سکنه بوده و رفت و آمد به آن نیز مشکل است . به‌طور کلی جواهر دشت را می‌توان منطقه‌ای کوهستانی با رودخانه‌های فراوان و اقلیمی معتدل و در اکثر مواقع مرطوب و سرد دانست . وجود ارتفاعات مختلف ازجمله ارتفاعی مابین ۵۰۰ تا ۲۵۰۰ متر موجب شده است تا درختان مختلف و حیات وحش منحصر به فردی در هر یکی از این مناطق وجود داشته باشد .

جواهر دشت چند سال قدمت دارد؟

این منطقه با بیش از ۳۰۰ سال سابقه ، میزبان طبیعت دوستان و مسافرانی است که برای دیدن زیبایی های موجود به این منطقه سفر می‌کنند .یکی از نکات جالب توجه این منطقه است که هنوز رنگ و بوی قدیمی خود را حفظ کرده است ، به یاد داشته باشید که جواهردشت دارای لوله‌کشی آب شهری نبوده و بومیان نیز برای مصرف شخصی خود از چشمه‌های اطراف ، آب شرب موردنیاز خود را تأمین می‌نمایند . درنتیجه اگر قصد سفر به این منطقه زیبا و بکر را دارید ، همراه داشتن آب‌معدنی و خوراکی‌های مقوی و کم‌حجم را فراموش نکنید .

جواهردشت نگینی در گیلان همیشه سبز

بررسی مکان های دیدنی منطقه

جواهردشت تنها یک دشت سرسبز نیست بلکه وجود جاذبه‌های دیگر موجب شده است تا این دشت را به‌سان جواهری در دل گیلان بدانند . وجود چشمه‌های پر آب و تمیز ، هوای مطبوع و پاک ، سکوتی مملو از آرامش ، حیواناتی زیبا و کمیاب همگی در درخشیدن این منطقه نقش داشته‌اند .

در مسیر روستای سیاهکلرود تا جواهر دشت ، شما شاهد تنوع اقلیمی زیادی خواهید بود . ابتدای راه شما با عبور از دل جنگل همراه بوده و در ادامه نیز رودخانه سجیدان نیز در این مسیر همراه شما خواهد بود . پس از آن تپه‌ها و دره‌های موجود ، مناظر چشم‌نوازی را در برابر دیدگان شما قرار خواهند داد . توجه داشته باشید که به دلیل تغییر ارتفاع ، بهتر است از کفش‌های مناسب استفاده نمایید . از جنگل که عبور کردید ، سبزه‌زارهای جواهردشت ، خودنمایی می‌کند و میدان فراخی را برای جولان اسب‌ها و چرای دام‌ها ایجاد می‌نماید . این میدان وسیع پر از چمن را ناصره دشت یا لووه سر میگویند . غالب پوشش گیاهی این منطقه گیاه میش گوش بوده که بومیان منطقه از گل آن برای تهیه داروی گیاهی استفاده می‌نمایند .

بررسی اقتصاد بومیان جواهردشت

این دشت زیبا به دلیل داشتن آب‌ و هوای مناسب برای کشت و زرع ، توانسته است تعداد زیادی از بومیان را نزد خود حفظ کند . به دلیل صنعتی شدن امور بسیاری از روستاییان ترجیح می‌دهند تا از روستا به شهر کوچ کرده و زندگی بهتری را برای خود ایجاد کنند . اما این دشت زیبا ، باسخاوت بی‌اندازه خود توانسته است بومیان را حفظ و حتی افراد دیگری را نیز به اقامت در این محل تشویق نماید . اگر قصد سفر به این منطقه خوش آب ‌و هوا را دارید و می‌ خواهید هر از گاهی بدون دغدغه ی مکان و زمان به این دشت زیبا سر بزنید میتوانید با خرید ویلا در زیباکنار با قیمت مناسب از شرکت انبوه سازان مدرن سازه در هر زمان و هر فصلی بهترین لحظه ها را برای خود و خانواده تان بسازید .

اغلب بومیان این منطقه با کشت گیاهان دارویی ، گل‌گاوزبان و سیب‌زمینی امرارمعاش می‌کنند و به دلیل بالا بودن میزبان گردشگر در این منطقه ، برخی از بومیان نیز به ارائه خدماتی مانند قهوه‌خانه ، رستوران و دکه‌های کوچک فروش تنقلات می‌پردازند .

جواهردشت نگینی در گیلان همیشه سبز

اهمیت حضور گردشگران در این منطقه

همان‌طور که مسافران توانسته‌اند تأثیر بسیار مثبتی بر اقتصاد مردمان این منطقه بگذارند ، سفر آن‌ها به این منطقه نیز موجب تغییر اقلیم و اکوسیستم شده است . متأسفانه برخی از مسافران با عدم رعایت بهداشت و ریختن زباله در جواهردشت ، از زیبایی این منطقه کاسته‌اند . بهتر است برای احیای طبیعت زیبای این خطه ، از پلاستیک کمتری استفاده کرده و در صورت علاقه به محیط‌زیست ، زباله‌های موجود را نیز جمع‌آوری نمایید .

بررسی پوشش گیاهی و جانوری

پوشش گیاهی این منطقه را اغلب پهن برگان تشکیل می‌دهند . در بخش پایینی این منطقه درختان زیر موجود است :

۱_شمشاد

۲_وسکا

۳_افرا

۴_انجیلی

۵_توسکا

۶_بلوط

۷_خرمالوی وحشی

۸_ازگیل

۹_راش

۱۰_ون

۱۱_زالزالک

۱۲_گلابی وحشی

۱۳_لیلکی

۱۴_ممرز

گیاهانی متنوع دیگری نیز در این منطقه وجود دارند  که می‌توان موارد زیر را نام برد:

۱_تمشک

۲_گزنه

۳_پامچال

۴_بنفشه

جواهردشت نگینی در گیلان همیشه سبز

جانوران زیبا و کمیابی نیز در این دشت زیبا به حیات خود ادامه می‌دهند که بر زیبایی جواهردشت افزوده‌اند نام تعدادی از این حیوانات در ادامه آمده است.

۱_خرس قهوه‌ای

۲_کل و بز

۳_شوکا

۴_مرال

۵_پلنگ

۶_گراز

۷_شغال

۸_گربه جنگلی

۹_قرقاول

جواهردشت نگینی در گیلان همیشه سبز

برگزاری جشنواره‌های بومی و محلی منطقه

هرساله مسابقاتی ازجمله کشتی گیله مردی ، لافند بازی ، اسب‌دوانی و طناب‌کشی در این منطقه برگزار می‌شود که خود موجب جذب گردشگر شده است . سازمان میراث فرهنگی استان گیلان به‌منظور معرفی هرچه بیشتر این دشت زیبا اقدام به برگزاری جشنواره‌هایی با سبک و سیاق محلی می‌نماید . اغلب این جشنواره‌ها در فصل تابستان و در ماه مرداد برگزار می‌شود .

لذت سفر به این منطقه که دارای آب‌وهوای بسیار مناسب ، همراه با مردمانی مهمان‌نواز و خون گرم می‌باشد ، وصف‌ناشدنی است . دیدن دشت‌های سبز و درختان سر به فلک کشیده اطراف آن ، کوهنوردی و ­­ دیدن آداب و سنن بومیان ، از دیگر جاذبه‌های این دشت زیباست .

واحد تولید محتوا

شرکت انبوه سازان مدرن سازه زیباکنار


Notice: Undefined variable: author_id in /home/msco/public_html/wp-content/themes/modernsaze/single.php on line 80

Notice: Undefined variable: author_id in /home/msco/public_html/wp-content/themes/modernsaze/single.php on line 83

Notice: Undefined variable: author_id in /home/msco/public_html/wp-content/themes/modernsaze/single.php on line 87
اگر سوالی دارید تماس بگیرید با ما در ارتباط باشید
مشاوره تلفنی