خانه ابریشمی رشت بنای تاریخی عصر قاجار

158 بازدید
بدون نظر
0

خانه ابریشمی رشت ، یکی از جاذبه های گردشگری استان گیلان است . این بنا را می توان یکی از مکان هایی معرفی کرد که توجه اکثر مسافران و علاقه مندان به تاریخ و هنر را به خود جلب می کند . از منظر موقعیت مکانی این خانه تاریخی و تماشایی در میدان صیقلان است . محله های اطراف این خانه نیز جزو بافت تاریخی شهر دسته بندی می شود.

خانه ابریشمی رشت بنای تاریخی عصر قاجار

نگاهی به تاریخچه و معماری خانه ابریشمی رشت

قدمت تاریخی خانه ابریشمی رشت به دوران قاجاریه نسبت داده شده است . در دوران گذشته ، این بنا به فردی به نام حاج میر اسماعیل حاکمی و خانواده او تعلق داشته است . او در دوران قاجار به عنوان کلانتر شهر رشت مشغول به کار بوده است . پس از آن در سال ۱۳۱۸ ، حاج میرزا احمد ابریشمی این خانه را خرید و اکنون به نام خانه ابریشمی رشت ، آن را می شناسیم . معماری این خانه تاریخی بسیار تماشایی و منحصر به فرد است . از لحاظ معماری و قدمت این خانه نسبت به خانه های ساخته شده در گیلان در نوع خود منحصر به فرد است .و ارزش بررسی و مطالعه را دارد . این خانه در میان خانه های تاریخی استان گیلان ، بسیار شناخته شده است . شهرت این خانه تاریخی در تمام ایران نیز پیچیده است .

مساحت زمینی که خانه ابریشمی رشت روی آن ساخته شده است حدود ۲۰۰۰ متر است . متراژ بنا حدود ۶۵۰ است . این خانه در دو طبقه ساخته شده و نمای بیرونی آن شبیه به خانه های قاجاری است . در هر طبقه ۸ اتاق ساخته شده که طراحی داخل آنها بسیار ساده است  برخی از اتاق های طبقه دوم دارای تزیینات گچ بری و آیینه کاری هستند . این تزیینات با ظرافت خاصی برای زیباتر شدن داخل اتاق ها به کار رفته اند . یکی از اتاق های خانه ابریشمی ، چینی خانه نام دارد ، قسمت دیگری که در این خانه می تواند اهمیت معماری خانه های تاریخی قاجار را نشان دهد ، مکانی است که به تالار آیینه شهرت دارد . در این تالار می توانید آینه کاری های ظریف را به وضوح تماشا کنید .

خانه ابریشمی رشت بنای تاریخی عصر قاجار

در اتاق چینی خانه ، نقش و طرح های ظریف ، مجموعه ای از گل و مرغ ، طاق ، طاقچه ، سر دری ها و تزیینات زیادی دیده می شود . این موارد را می توان شاهکار معماری داخلی برای خانه های قاجاری آن دوران دانست . خانه ابریشمی رشت در سال ۱۳۷۹ در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسیده است . تماشای این خانه تاریخی برای کسانی که به تاریخ و باستان شناسی و تمدن علاقه دارند ، گزینه ای ایده آل است .

آنچه امروز می توانید در خانه ابریشمی تماشا کنید

خانه ابریشمی  در سال های اخیر مورد بازسازی هایی قرار گرفته است . میراث فرهنگی این اقدام را انجام داده به طوری که این خانه ارزشمند بتواند برای آیندگان ، میراث ماندگاری باشد . برای بازسازی قسمت های چوبی و فرسوده در این خانه تاریخی ، به ویژه قسمت هایی که در چهار چوب یا سقف قرار داشته ، مصالح جدید به کار رفته است . قسمت های سفالین در خانه که به مرور زمان ، شکسته بود ، مرمت و ترمیم شده است . برخی از قسمت های کف که ترک خورده و یا کاملاً فرسوده و شکسته شده ، توسط مصالح جدید ، تعویض گشته است . برخی از درب های اتاق ها که فرسوده بود ، تعویض شده است . همچنین شیشه هایی نیز برای اتاق ها در نظر گرفته شده است . برای قسمت هایی که نیاز به رنگ کاری و نقاشی مجدد داشت ، این کار به طور کامل اجرا شده است .

وقتی وارد محوطه این خانه ی تاریخی می شوید ، یک حوض بزرگ با اندازه ۶ متر ، طول و ۴ متر ، عرض در میان ورودی آن قرار دارد. درخت ها در حیاط خانه با شکوه هر چه تمام تر ، خودنمایی می کنند . اگر در فصل بهار و تابستان به رشت سفر کنید و برای بازدید این خانه تاریخی بروید ، آب و هوای مطبوع در حیاط ویلا ، بی شک ، ذهن و روح شما را صیقل می دهد و خاطره ی کودکی هایمان را یاد خواهد آورد .

خانه ابریشمی رشت بنای تاریخی عصر قاجار

یک برنامه جذاب گردشگری در رشت

وقتی به رشت سفر می کنید برای تماشای خانه ابریشمی رشت باید به میدان صیقلان بروید و به سمت کوچه شاعری حرکت کنید . برای بازدید از تمام قسمت های این خانه تاریخی حتما ۱ تا ۲ ساعت زمان اختصاص دهید . وقتی به سمت میدان صیقلان می روید می توانید منظره زیبای شهر را در خیابان های اطراف تماشا کنید . این میدان تقریباً بزرگ است و اطراف آن را مغازه ها و پاساژهایی احاطه کرده است . به این ترتیب ، می توانید در یک روز گردشگری عالی علاوه بر بازدید از بافت تاریخی ، به پیاده راه فرهنگی رشت  سر بزنید و در بازار بزرگ رشت سوغاتی های مخصوص گیلان را خریداری کنید . حتی می توانید سوژه های خوبی برای عکس های زیبا پیدا کنید .

اگر می خواهید در شهر رشت اقامت کنید ، در اطراف این خانه تاریخی ، تعدادی هتل و اقامتگاه وجود دارد که می توانید آنها را از قبل رزرو کنید . افرادی که تمایل به خرید ویلا در اطراف رشت را دارند ، موقعیت های بسیار مناسبی وجود دارد که .پیشنهاد ما به شما خرید ویلا در زیباکنار و علی الخصوص ویلاهای شهرکی در زیباکنار است  که هم از لحاظ مهندسی بسیار مستحکم میباشد و هم در بهترین نقطه از گیلان صاحب ویلا میشوند .

معرفی سایر خانه های تاریخی در شهر رشت

همانطور که گفتیم خانه های تاریخی استان گیلان ، همگی معرف فرهنگ و تمدن این سرزمین هستند . با مطالعه پیشینه تاریخی خانه های قدیمی رشت می توانید در مورد زندگی اقوام گذشته اطلاعات بیشتری به دست بی آورید . در این قسمت به برخی از عمارت ها و خانه های تاریخی این استان اشاره می کنیم .

خانه شیرازی

این خانه تاریخی در یک محله قدیمی در رشت قرار دارد که به محله پیر سرا معروف است . هنوز هم نشانه هایی از سکونت در این خانه وجود دارد .

خانه میرزا خیلیل رفیع

این خانه قدیمی در میدان صیقلان قرار دارد ، بنابراین می توانید هنگام بازدید از خانه ابریشمی رشت ، از خانه میرزا خلیل هم دیدن کنید . قدمت این خانه تاریخی به حدود سال ۱۲۸۳ باز می گردد . معماری این بنا نیز در نوع خود ، بسیار جذاب و بی همتا است .

خانه پور همتی

این خانه نیز یکی دیگر از خانه های تاریخی رشت است . همانند خانه ابریشمی رشت ، قدمت خانه پور همتی نیز به دوران قاجاریه باز می گردد . این خانه در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسیده است . خانه های تاریخی استان گیلان به نمونه های بالا ختم نمی شوند . بسیاری دیگر از خانه های قدیمی نظیر خانه تاریخی دریا بیگی وجود دارند که از نظر معماری بسیار ارزشمند هستند بازدید از تمام این بناها موجب می شود با فرهنگ و تاریخ گیلان در زمان های گذشته آشنا شوید .

خانه ابریشمی رشت بنای تاریخی عصر قاجار

خانه میرزا کوچک خان جنگلی

میرزا کوچک خان جنگلی یکی از بزرگ‌مردان  ایران ‌زمین است که به دلیل آزادی‌خواهی به یک قهرمان و مبارز در جنبش جنگل معرفی ‌شده است . از این‌رو بیشتر افراد از سراسر ایران و حتی گردشگران خارجی برای دیدن زادگاه و محل زندگی او به رشت می‌آیند . در حال حاضر خانه میرزا کوچک خانه جنگلی در رشت به یک مکان برای جذب گردشگر تبدیل ‌شده است .

سخن پایانی

خانه ابریشمی رشت یکی از خانه های تاریخی استان گیلان و به عنوان یک میراث تاریخی و فرهنگی ایران است که در استان گیلان و شهر رشت قرار دارد . وظیفه ی ما به عنوان یک گردشگر و بازدید کننده این است که منزلت این گونه مکان ها را بهتر بشناسیم و تلاش خود را به کار گیریم این بناهای تاریخی و گردشگری را برای آیندگانمان حفظ نماییم ..

واحد تولید محتوا

شرکت انبوه سازان مدرن سازه زیباکنار

اگر سوالی دارید تماس بگیرید با ما در ارتباط باشید
Call Now Buttonمشاوره تلفنی