دریاچه خلشکوه رودبار و جاذبه های دیدنی آن

3,326 بازدید
بدون نظر

در ایران جاذبه‌های گردشگری متعدد و جذابی وجود دارد ، به همین دلیل گردشگران زیادی از ایران و کشورهای دیگر هرساله مسافران و گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کنند . یکی از این مناطق  جذاب دریاچه خلشکوه رودبار است که در روستایی به نام خرم کوه واقع ‌شده است . با ما همراه باشد تا بیشتر با دریاچه خلشکوه رودبار و جاذبه های دیدنی آن آشنا شوید.

دریاچه خلشکوه رودبار و جاذبه های دیدنی آن

دریاچه خلشکوه کجاست؟

یکی از مناطقی که در سراسر دنیا به‌عنوان جاذبه گردشگری دیده می‌شود دریاچه‌ها و آبشارها هستند . در ایران نیز دریاچه و آبشارهای متعددی وجود دارد که یکی از زیباترین آنها دریاچه خلشکوه در شهر رودبار است .  این دریاچه در ارتفاع ۱۹۶۲ از سطح دریا قرار دارد و مابین روستای کلیشم و خرم کوه است . وجود این دریاچه باعث سرسبزی و زیبایی بیشتر این دو روستا شده است . جالب است بدانید در اطراف این دریاچه کوه‌های سرسبز و زیبایی وجود دارد که منظره‌های زیبایی را ایجاد کرده است . در نزدیکی این روستا یک استخر وجود دارد که می‌توان از دامنه کوه‌های اطراف آن را مشاهده کرد .

زیبایی وصف‌نشدنی این ناحیه به دریاچه محدود نمی‌شود و می‌توان به دو جاذبه دیگر که  عبارت‌اند از دریاچه سل و چشمه قل‌قل اشاره کرد . تمامی این زیبایی‌ها هنر دست خداوند است به همین دلیل با مشاهده آنها می‌توان به عظمت خداوند پی برد و از آرامش وصف‌نشدنی آن لذت برد . در اطراف این دریاچه  چشمه و رودهای فراوانی وجود دارد که  به دو روستای خرم کوه و یکنم و جنگل راش سرازیر می‌شود .

مشخصات اصلی دریاچه خلشکوه

بهتر است قبل از رفتن به این دریاچه با مشخصات اصلی آن آشنا شوید ، این مشخصات شامل موارد زیر است:

دریاچه خلشکوه رودبار و جاذبه های دیدنی آن

۱_ از نظر جغرافیایی

این دریاچه در شمال ایران، استان گیلان، شهرستان رودبار واقع‌شده است . برای رفتن آن زمانی که به رودبار رسیدید باید به بخش عمارلو، دهستان کلیشم بروید .

۲_ از نظر انسانی

در اطراف این دریاچه هیچ‌کس به‌صورت دائم زندگی نمی‌کند و نزدیک‌ترین اقامتگاه مسکونی به این دریاچه همان روستاهای اطراف است .

دریاچه خلشکوه رودبار و جاذبه های دیدنی آن

۳_از نظر گیاهی

در کنار این دریاچه زیبا گیاهانی مانند شقاقل ، بابونه ، گل‌گاوزبان ، گل چای و گونه‌های مختلف دیگری از گیاهان مشاهده می‌شود .

۴ _از منظر منبع

منبع اصلی این دریاچه از چشمه‌های زیر دریاچه ، بارندگی‌های روی کوه و همچنین استخر طبیعی سل است .

دریاچه خلشکوه رودبار و جاذبه های دیدنی آن

۵_از نظر جانوری

در این ناحیه پستاندارانی از جمله گراز ، موش ، روباه و سنجاب زندگی می‌کنند . خزندگان خطرناکی از جمله مارهای سمی در این منطقه وجود دارد . پرندگانی مانند شانه بسر ، بلدرچین ، تیهو و کبک نیز در بین درختان سرسبز در این ناحیه زندگی می‌کنند . باهمت جهاد کشاورزی رودبار درون این دریاچه ماهی‌های پور رها شده‌اند و در حال پرورش هستند .

۶_از نظر طبیعی

دریاچه خلشکوه در یک منطقه کوهستانی سرسبز است و ارتفاع آن از سطح دریا ۲۲۰۰ متر است .

۷_ از نظر مساحت

این دریاچه حدود ۱۵ هزار مترمربع است و پرعمق‌ترین قسمت آن حدود ۸ متر است .

دریاچه خلشکوه رودبار و جاذبه های دیدنی آن

جشنواره در دریاچه خلشکوه

در حوالی این دریاچه روستاهایی وجود دارد که به دلیل آب‌وهوای عالی آن بیشتر اهالی آن به دامداری مشغول هستند . از این‌رو در این ناحیه به‌پاس زحمات اهالی این روستاها میراث فرهنگی و گردشگری در شهرستان رودبار و بخشداری عمارلو یک جشنواره برپا کرده‌اند که در آن دام‌ها را می‌شویند . نام این جشنواره مال شوران است که علاوه بر شست و شوی دام‌ها  مراسم دیگری مانند بازی‌های محلی مانند طناب‌کشی و همچنین نمایشگاه‌هایی برای فروش صنایع‌دستی و غذاهای محلی وجود دارد .

جاذبه‌های گردشگری در اطراف دریاچه خلشکوه

همان‌طور که قبل گفته‌ایم دریاچه خلشکوه در رودبار واقع‌شده است و به دلیل خوش آب‌وهوا بودن این منطقه ، مناطق گردشگری و جذابی را می‌توان در نزدیکی آن مشاهده کرد . اگر قصد دارید به یک ناحیه بکر و منحصربه‌فرد سفر کنید با ما همراه باشید تا این مناطق زیبا را از دست ندهید .

دریاچه خلشکوه رودبار و جاذبه های دیدنی آن

دریاچه ویستان

نام یکی دیگر از دریاچه‌هایی که در رودبار قرار دارد دریاچه ویستان است . محققان معتقدند این دریاچه براثر زلزله ایجاد شده است و عمق زیادی دارد . آب این دریاچه به اندازه‌ای تمیز و زلال است که می‌توانید شنای ماهی‌ها را در آن مشاهده کنید . آب دریاچه ویستان از آب چشمه‌های زیرزمینی تأمین می‌شود .

دریاچه خلشکوه رودبار و جاذبه های دیدنی آن

روستای داماش

روستای ییلاقی داماش یکی از قسمت‌های زیبا و سرسبز در رودبار است که دشت‌های پر گل سوسن آن  طبیعت چشم‌نوازی را خلق کرده است . در این روستا هرساله جشنواره سوسن چلچراغ برگزار می‌شود . یکی از جاذبه‌های این  روستا چشمه‌ها آب معدنی آن است.

دریاچه خلشکوه رودبار و جاذبه های دیدنی آن

حلیمه جان

این دریاچه زیبا به عروس گیلان معروف است که جلبک‌های زیبایی که روی آب است زیبایی آن را دوچندان کرده‌اند . در حالت عادی اکثر قسمت‌های دریاچه را این جلبک‌های سبز پوشانده‌اند و زمانی که بادی شروع به وزیدن می‌کند جلبک‌ها به کنار می‌روند و آب زلال دریاچه را می‌توان به‌راحتی مشاهده کرد . این دریاچه در روستای حلیمه جان واقع ‌شده است .

دریاچه خلشکوه رودبار و جاذبه های دیدنی آن

غار اسپهبدان

غار اسپهبدان یکی از آثار تاریخی است که توسط آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. محققان معتقدند این غار به دوران عصر آهن بر‌می‌گردد . اگر قصد دیدن از این غار را دارید باید به بخش خورگام  در رودبار مراجعه کنید .

چشمه آب گرم ماست خور

یکی از زیبایی‌های دیگری که در رودبار قرار دارد چشمه  آب گرم ماست خور است. آب این چشمه گرم است و اهالی آن از این آب در خزینه‌های خود برای استحمام استفاده می‌کنند . اهالی این روستا معتقدند که این آب برای درمان بیماری‌های  استخوانی ، چشمی و روماتیسم بسیار مفید است .

دریاچه خلشکوه رودبار و جاذبه های دیدنی آن

سلانسر

یکی از روستاهای بسیار زیبای رودبار ، روستای سلانسر است . این روستا با ییلاقات بسیار زیبا و دیدنی  نگاه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند . دامنه‌هایی که در این روستا واقع‌ شده است دارای علفزار و درختان تنومند هستند . اگر می‌خواهید در دل تابستان در یک منطقه خوش آب‌وهوا و زیبا باشید بهتر است به این منطقه بکر بروید .

دریاچه خلشکوه رودبار و جاذبه های دیدنی آن

آبشار کلشتر

این آبشار یکی دیگر از جاذبه‌های زیبای اطراف دریاچه خلشکوه است. این آبشار با ارتفاع ۲۰ متری در روستای کلشتر است و اطراف آن جنگل‌های سرسبز با درختانی تنومند وجود دارد .

دریاچه خلشکوه رودبار و جاذبه های دیدنی آن

چشمه سنگرود

چشمه‌ آب گرم سنگرود از جاذبه‌های دیگر رودبار است که بیشتر محققان معتقدند که این چشمه تا چند سال دیگر کاملاً از بین می‌رود و تنها یک نام از آن باقی می‌ماند. این چشمه علاوه بر جاذبه های دیدنی فراوان دارای خاصیت درمانی است که بسیاری از بازدید کنندگان برای تسکین  امراض خود در این چشمه شنا میکنند .

جمع‌بندی

دریاچه خلشکوه یکی از جاذبه‌های گردشگری در رودبار است که دارای یک طبیعت بسیار بکر و منحصربه‌فرد است . در نزدیکی این دریاچه هیچ اقامتگاه دائمیو یا ویلا وجود ندارد به همین دلیل می‌توان از آرامش آن لذت برد .

واحد تولید محتوا

شرکت انبوه سازان مدرن سازه زیباکنار


Notice: Undefined variable: author_id in /home/msco/public_html/wp-content/themes/modernsaze/single.php on line 80

Notice: Undefined variable: author_id in /home/msco/public_html/wp-content/themes/modernsaze/single.php on line 83

Notice: Undefined variable: author_id in /home/msco/public_html/wp-content/themes/modernsaze/single.php on line 87
اگر سوالی دارید تماس بگیرید با ما در ارتباط باشید
مشاوره تلفنی