راه گذر یا کریدور بین المللی شمال – جنوب ، از انزلی تا بندرعباس

3,001 بازدید
بدون نظر

راه گذر یا کریدور بین المللی شمال – جنوب از مسیرهای استراتژیک و راهبردی در نیم‌کره شرقی جهان است که از جهات مختلف همچون ژئوپلتیک و ژئواکونومیک مورد توجه کشورهای بزرگ جهان بوده و حایز اهمیت فراوان است. این مسیر از روسیه آغاز و به هندوستان ختم میشود ، از آذربایجان عبور کرده ، در مسیر ایران به عنوان مثال از شهرهای انزلی و بندرعباس عبور می کند .  وزرای حمل و نقل سه کشور ایران ، هند و روسیه موافقتنامه راه‌گذر حمل و نقل بین‌المللی شمال – جنوب را در شهریور ماه ۱۳۷۹ در سن پترزبورگ امضا کردند .

راه‌گذر یا کریدور بین المللی شمال - جنوب

این راه‌گذر بین المللی ، موقعیت مناسب ریلی و جاده‌ای و دسترسی کشورهای شمال اروپا از طریق ایران به سواحل طولانی در دریای خزر ، خلیج فارس ، دریای عمان ، دریای مکران (سرزمینی ساحلی در جنوب شرقی ایران و جنوب غربی پاکستان) به کشورهای حوزه اقیانوس هند و جنوب آسیا را داراست.

اتصال خلیج عمان و بندر چابهار در ساحل شرق دریای مکران یا دریای عرب به عنوان بندری استراتژیک نقش مهمی را در مبادله کالا به شرق کشور و همسایه‌های شرقی و آسیایی ایفا می کند. از این رو این کریدور مورد توجه فراوان تولیدکنندگان بزرگ اقتصادی جهان قرار گرفته است. درصورت تکمیل مسیرهای ناتمام ریلی و جاده ای ، ایران می تواند از عبور و ترانزیت کالا از خطوط ریلی و جاده ای خود از جهات مختلف اقتصادی ، تجاری ، گردشگری و … بهره مند شود .

کریدور شمال – جنوب در مقایسه با مسیرهای سنتی از نظر مسافت و زمان تا ۴۰ درصد کوتاهتر و از نظر هزینه تا ۳۰ درصد ارزانتر می‌باشد . کشورهای واقع در مسیر این راه‌گذر هر یک با تشکیل اتحادیه و انعقاد قراردادهای همکاری در رقابتی همه‌ جانبه به توسعه و تجهیز بنادر ، جاده‌ها ، ترمینال ها و مسیرهای ریلی خود پرداخته اند. در صورت فعال شدن تمام امکانات این مسیر ، انتقال کانتینر از بندر بمبئی در هندوستان به مسکو در روسیه با کاهش ۲۰ درصدی هزینه به حدود یک ماه زمان نیاز خواهد داشت . مزیت ایجاد یک مسیر ترانزیتی الزاما مربوط به ایجاد آن نیست بلکه باعث می شود همه کشورهای پیرامون آن از مزایای ترانزیت بهره می برند .

سازمان بنادر و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در این راستا اقداماتی نظیر اعمال تخفیفات و برقراری مکانیزم های تشویقی در تعرفه های متعدد خود برای کالاهای ترانزیتی در دستور کار خود دارد. بندر انزلی ظرفیت بالایی در جابجایی، صادرات و واردات کالا دارد .

استان گیلان از جهت دارا بودن مرز خشکی و دریایی و نزدیکی به اروپا یکی از استانهای استراتژیک و حایز اهمیت کشور است. استان گیلان خصوصا بندر انزلی به لحاظ موقعیت ژئو استراتژیک و ژئوپلتیک می تواند نقش بسیار زیادی در ایجاد تحرک اقتصادی و تولید ثروت ناخالص داخلی ایران داشته باشد. دو بندر فعال تجاری در استان گیلان یکی بندر انزلی به عنوان دروازه اروپا و دروازه شمال به جنوب و بندر آستارا در غرب است . بندر چمخاله نیز از نظر پتانسیل های سفر دریایی ، ورزش‌ها و تفریحات آبی مورد توجه است.

یکی از سیاست‌ های کلان سازمان بنادر و دریانوردی استان گیلان تبدیل بنادر این استان از یک بندر تک محصولی به یک بندر چند منظوره بوده است . برای ایجاد زیر ساخت‌های صادرات ، واردات و ترانزیت با بخش خصوصی داخلی و خارجی مشارکت های چشمگیری شده است . بندر انزلی ازظرفیت بالایی برای انبار ، تخلیه و بارگیری غلات برخوردار است.دولت جهت ایجاد مراکز تولید ارزش افزوده و مراکز تولیدی به جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی در بندر انزلی پرداخته است .

همچنین اقداماتی برای شناسایی و جذب سرمایه‌گذار خارجی انجام شده است به نحوی که بندر انزلی به عنوان اولین بندر شمال کشور هست که بخش خصوصی خارجی را در بخش ترانزیت جذب کرده است.

یکی از عوامل موفقیت در حوزه حمل و نقل دریایی در بنادر استان گیلان ، استفاده از ظرفیت‌های کریدور شمال جنوب بعنوان مثال اتصال خطوط ریلی به بنادر استان من جمله بندر آستارا است که می‌تواند ظرفیت های بندر انزلی را به نحو چشمگیری افزایش دهد.
ایجاد یک مرکز سورتینگ و سردخانه برای نگهداری کالاهای صادراتی بخصوص به هدف کشورهای آسیای میانه از اقدامات بسیار مهم در این راستا بوده است.
با وجود موانعی که تحریم در زمینه حمل و نقل دریایی شمال کشور بوجود آورده است ، با تدابیر خاصی می توان از این موانع عبور کرد که این امر می تواند نوید بخش سرمایه گذاران خارجی باشد.

راه‌گذر یا کریدور بین المللی شمال - جنوب

یکی از بخش های مهم کریدور شمال به جنوب ، تکمیل پروژه راه آهن قزوین- رشت- بندر انزلی به طول ۲۰۵ کیلومتر است که در دوره ششم مجلس شورای اسلامی ایران مصوب شده است که متاسفانه هنوز به دلایل مختلف تکمیل نشده است. البته اخیرا راه آهن قزوین به رشت مورد بهره برداری قرار گرفته است که می تواند به سکوی توسعه اقتصادی کشور خصوصا استان گیلان بدل گردد .تکمیل این کریدور موجب کاهش ده هزار کیلومتری مسافت شده است که باعث شده است کالا ۲۳ روز زودتر به مقصد برسد و منجر به کاهش ۵۰ درصدی هزینه حمل کالا نیز می شود.

دولت جمهوری اسلام با تمرکز روی حمل و نقل ترکیبی از هر کریدور و مسیر جدید استقبال کرده است . دارا بودن حق انتخاب های مختلف از سوی تاجران و حمل و نقل کنندگان داشته باشند نهایتا به نفع اقتصاد کشور تمام می شود. سازمان بنادر و دریانوردی کشور که عضویت آیمو (سازمان جهانی دریانوردی) دارد براساس کنوانسیون های بین المللی عهده دار تکالیف مهمی است که بر اساس آن موظف است نسبت به نجات جان افراد در دریا اقدام کند. در این راستا سازمان بنادر و دریانوردی سرمایه گذاری بسیار هنگفتی را در خرید تجهیزات جستجو و نجات و خرید تجهیزات ایمنی تردد دریانوردی انجام داده است. علاوه بر این در حوزه حفاظت از محیط زیست دریایی ؛ سازمان بنادر و دریانوردی براساس کنوانسیون ‌های بین‌المللی نسبت به استقرار تجهیزات و امکانات گران ‌قیمتی در بنادر برای مقابله با آلودگی های دریایی اقدام کرده است که در شرایط آلودگی دریایی قادر به رفع سریع آلودگی خواهد بود.

در کلام آخر در این راستا شما با سرمایه گذاری و خرید زمین یا ویلا در زیباکنار و منطقه آزاد انزلی  از شرکت های مطمئن انبوه سازی از جمله شرکت مدرن سازه زیباکنار میتوانید برای آینده خود و فرزندان از همین امروز برنامه ریزی نمایید.

واحد تولید محتوا

شرکت انبوه سازان مدرن سازه زیباکنار


Notice: Undefined variable: author_id in /home/msco/public_html/wp-content/themes/modernsaze/single.php on line 80

Notice: Undefined variable: author_id in /home/msco/public_html/wp-content/themes/modernsaze/single.php on line 83

Notice: Undefined variable: author_id in /home/msco/public_html/wp-content/themes/modernsaze/single.php on line 87
اگر سوالی دارید تماس بگیرید با ما در ارتباط باشید
مشاوره تلفنی