رونق کسب و کار در استان گیلان به واسطه ی منطقه آزاد انزلی

2,257 بازدید
بدون نظر

رونق کسب و کار در استان گیلان به واسطه ی منطقه آزاد انزلی و با اتخاذ سیاست های جدید سازمان منطقه آزاد انزلی و اجرای برنامه های مختلف به دنبال رونق هرچه بیشتر در بندر انزلی است . با همکاری مناسب اداره کل امور مالیاتی استان گیلان موضوع معافیت مالیات بر ارزش افزوده برای انواع خدمات بندری ، اپراتوری ، تخلیه و بارگیری و سایر خدمات مرتبط بر کالا و کشتی در محدوده بندری این سازمان توسط اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان به اجرا درآمده است و این موضوع با استقبال فعالان اقتصادی در این بندر مواجه شده است .

بندر انزلی تنها منطقه آزاد شمال کشور است و حاشیه دریای خزر قرار دارد . این سازمان تلاش می کند با رونق کسب و کار در استان گیلان و جذب هر چه بیشتر کالای ورودی و خروجی و مزیت های رقابتی با سایر بنادر را بوجود بیاورد ، و با کاهش قیمت تمام شده ترخیص کالا از مسیر منطقه بعمل آید تا این بندر به رونق بیشتری دست یابد .

رونق کسب و کار در استان گیلان به واسطه ی منطقه آزاد انزلی

علاوه بر اعمال معافیت مالیات بر ارزش افزوده بر خدمات بندری ، موضوع کاهش عوارض سازمان تا سقف نیم درصد ارزش سیف کالا و قبول ضمانت نامه بانکی به جای نقدینگی بابت عوارض سازمان و قابل معامله بودن قبوض انبار صادره از دیگر مزیت هایی است که این سازمان در راستای تحقق این هدف مهم در محدوده بندری به انجام رسانده است و علاوه بر آن با اعمال قوانین مناطق آزاد در این حوزه ، شاغلین و کارکنان آن پس از ثبت و اخذ مجوز فعالیت از این سازمان ، از معافیت های مالیاتی ۲۰ ساله بر در آمد برخوردار شده اند .

از سوی دیگر امکان فعالیت و ثبت شرکت و سرمایه گذاری با مالکیت یا مشارکت سهام۱۰۰ درصد خارجی در این منطقه برای سرمایه گذاران فراهم شده و کلیه سرمایه گذاران ، بازرگانان و فعالین اقتصادی در کشور و خارج از کشور می توانند از ظرفیت های این مجموعه اقتصادی در شمال کشور بهره مند گردند .
همچنین نزدیکی محدوده بندری منطقه به بنادر شمالی دریای خزر و بنادر اروپایی از طریق رودخانه ولگا ، نزدیکی به پایتخت و مراکز قطب های صنعتی و جمعیتی کشور ، واقع شدن در مسیر کریدور شمال –جنوب برخورداری از آب و هوای معتدل ، وجود گمرک انزلی بعنوان گمرک الکترونیکی کشور ، وجود زیر ساخت های بندری از جمله اسکله و تجهیزات مدرن تخلیه و بارگیری و انبارهای سرپوشیده ، روباز ، سیلو و سایر مزیت های تجاری بر کالا و کشتی ، این محدوده بندری منطقه آزاد انزلی را از سایر بنادر کشور و حتی بنادرحاشیه دریای خزر متمایز کرده است .

نقش بین المللی منطقه آزاد انزلی در پیمان اوراسیا و توسعه داد و ستد با کشورهای حاشیه خزر

تعدادی از پست اسکله های بندرکاسپین این منطقه که در حال بهره برداری است با کمک جذب سرمایه گذار در امور بندری و سرمایه گذاری بخش خصوصی در منطقه آزاد انزلی ، با سرمایه گذاری بخش خصوصی برای اولین بار در بنادر کشور ایجاد شده اند و سبب افزایش ظرفیت بنادر با کمک بخش خصوصی شده است .

رونق کسب و کار در استان گیلان به واسطه ی منطقه آزاد انزلی

اهمیت پیوستن ایران به پیمان گمرکی اوراسیا

در بحث دریای خزر و نگاه کشور به تجارت ، اولویت توجه به کشور های همسایه است . اورآسیا پیمانی صد درصد گمرکی است که به کشور های عضو امکان می دهد بدون پرداخت حقوق عوارض مانند یک کشور واحد کالاهایشان را با هم مبادله کنند ، عضویت ایران در این پیمان می تواند شرایط منحصر به فردی را برای تولید و تجارت کشور فراهم کند و منطقه آزاد انزلی و بندر کاسپین با دارا بودن زیر ساخت های مناسب میتواند در این پیمان نقش کلیدی ایفا کند .

با توجه به اینکه مناطق آزاد جهت رونق کسب و کار و جذب سرمایه گذار ایجاد شده اند و خارج از قلمرو گمرکی هستند ، گمرک در این مناطق بیش ترین تسهیلات را ارائه می دهد و قوانین دست و پاگیر هم جریان ندارد و در راستای تسهیل تجارت نیز ، واردات مواد اولیه ، واردات کالا و صادرات کالاهای تولیدی منطقه مشمول تخفیفات ارزش افزوده است و این مناطق محلی مناسب برای واردات کالاها به کشور هستند .
بندر کاسپین با انجام مهندسی ارزش و کاهش هزینه ها و با سرمایه گذاری بخش خصوصی ایجاد شده است و جزو بنادری است که در آن بخش خصوصی در ایجاد اسکله ، سیلو ، مخازن سوخت و روغن و انبارهای سر پوشیده سرمایه گذاری کرده است .

افزایش حضور گردشگران خارجی در گیلان

۲۴ هزار گردشگر خارجی در سال ۱۳۹۷ به گیلان سفر کردند . بیشترین گردشگران خارجی گیلان از کشورهای سوئیس ، فرانسه ، روسیه ، هلند ، آلمان ، بلژیک – جمهوری آذربایجان ، هند ، چین ، کره و آفریقای جنوبی بودند . آثار و بناهای تاریخی گیلان نظیر شهرک تاریخی ماسوله ، قلعه رودخان ، محوطه تاریخی آق اولر و موزه های تاریخی گیلان برای گرشگران خارجی جذاب است . در نوروز ۹۷ یک میلیون و هفتصد و سیزده هزار خودرو به این استان سفر کردند . هشت میلیون و نهصد و هفتاد و یک هزار نفر شب اقامت گردشگران در گیلان وجود داشته است که در مقایسه با زمان مشابه در سال قبل از آن با افزایشی ۲۶ درصدی روبرو بوده است . بیشترین بازدید کننده در استان گیلان متعلق به شهرستان فومن بوده است . با توجه به دارا بودن جاذبه های گردشگری مانند ماسوله و قلعه رودخان توانسته است دارای بیشترین بازدید کننده در شهرهای استان باشد .

رونق کسب و کار در استان گیلان به واسطه ی منطقه آزاد انزلی

رتبه دوم در آمار بازدید کنندگان استان مربوط به منطقه آزاد انزلی است . طی چند سال گذشته با ایجاد زیر ساخت های حداقلی توانسته است شاهد جذب گردشگران فراوان ورودی در استان باشد . که امروزه به جرات میتوان گفت در منطقه زیباکنار که وابسته به منطقه آزاد انزلی میباشد شرکت های انبوه ساز معتبر  از جمله شرکت مدرن سازه در زمینه ساخت و ساز ویلا در زیباکنار توانسته اند سرمایه های نقدی مسافران  را به این منطقه بیاورند و نقدینگی را در این استان چند برابر کنند .

همچنین منطقه آزاد انزلی علاوه بر جاذبه مراکز خرید از شرایط قرار گرفتن در حاشیه ساحل دریای خزر و همچنین برگزاری جشنواره ها و برنامه های فرهنگی برخوردار بوده است و نشان میدهد که گیلان ظرفیت ایجاد مراکز بزرگ خرید و برندهای اصلی پوشاک برای جذب گردشگران را دارد .
بیشترین اقامت در استان گیلان در شهر رشت و انزلی در رتبه دوم قرار دارند .

از جمله نکات قابل توجه اینکه بین شهرهای اقامتی و نیز مراکز با بیشترین بازدید تناسبی وجود ندارد که نشان میدهد در صورت ایجاد جاذبه های مناسب گردشگری در شهری مانند رشت ( البته بغیر از رستورانها ) قابلیت توسعه گردشگری شهری وجود دارد . منطقه آزاد انزلی هم با توجه به رتبه دوم بازدید کنندگان استان ، در خصوص اقامت مسافر در جایگاه ۱۵ با ۹۶،۹۹۰ نفر قرار گرفته است .

واحد تولید محتوا

شرکت انبوه سازان مدرن سازه زیباکنار


Notice: Undefined variable: author_id in /home/msco/public_html/wp-content/themes/modernsaze/single.php on line 80

Notice: Undefined variable: author_id in /home/msco/public_html/wp-content/themes/modernsaze/single.php on line 83

Notice: Undefined variable: author_id in /home/msco/public_html/wp-content/themes/modernsaze/single.php on line 87
اگر سوالی دارید تماس بگیرید با ما در ارتباط باشید
مشاوره تلفنی