صنایع دستی ، دنیای پر نقش و نگار دست بافته ها

751 بازدید
بدون نظر

دهم ژوئن روز جهانی صنایع دستی روزی ، که متعلق به صنایع دستی و دنیای پر نقش و نگار دست بافته ها ست که با عشق و ذوق هر آدمی خلق شده اند و ارزش گذاری آن غیر قابل تصور است زیرا در ذره ذره این اثر هنری عشق و قصه ای عاشقانه حک شده ، فقط کافیست گوش جان داشته باشی و به این روایت دل بسپاری . امروز در کنار شماییم تا با هم به صنایع دستی و نگاهی گذرا به این دنیای پر نقش و نگار داشته باشیم .

صنایع دستی چیست؟

صنایع دستی به آثار گفته میشود که تمام مراحل ساخت آن توسط دست و ابزارهای دستی ساخته شود که برگرفته از فرهنگ و هنر مردم هر منطقه میباشد . و مبادله این صنایع دستی ، موجب نوعی ارتباط فرهنگی میان اقوام مختلف می شود و روابط بین آنها را بهبود می‌بخشد .

صنایع دستی ، دنیای پر نقش و نگار دست بافته ها

ویژگی های صنایع دستی

به طور کلی هر اثر هنری یا صنعتی را نمی توان جزو صنایع دستی قرار داد . برای آنکه یک محصول در زمره صنایع دستی قرار گیرد باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد :

۱_ یک اثر باید نقش فرهنگی و هویت بخشی یک ملت را داشته باشد .

۲_ به دلیل اینکه هر اثر هنری مربوط به هر بخشی از یک جامعه میباشد و براساس مواد موجود در هر منطقه تهیه میشود نباید نیاز به سرمایه گذاری کلان داشته باشد .

۳_ دارا بودن ارزش افزوده زیاد در مقایسه با صنایع دیگر

۴_ صنایع دستی باید به رشد و توسعه اقتصادی جوامع کمک کند

۵_ بتوانیم به راحتی آن را صادر کنیم

صنایع دستی | راهی برای ورود به دنیای اقوام و ملت ها

همه ی ما فرصت برای اینکه بتوانیم به تک تک نقاط دنیا سفر کنیم و با رهنگ و آداب و رسوم سنن آشنا شویم نداریم و این صنایع دستی این امکان را برای ما فراهم می آورد تا شناختی کافی از فرهنگ و هنر هر قوم داشته باشیم . چرا که این آثار از اعماق فرهنگ و باورها خلق می‌شوند .

آشنایی با صنایع دستی گیلان

استان گیلان نیز در عرصه صنایع دستی و بومی , خود از تنوع بالایی برخوردار است و این  نشانه ایی  از فرهنگ غنی این سرزمین میباشد . با ما همرا باشید تا در ادامه با  برخی از صنایع دستی های شهر های مختلف این استان بیشر اشنا شویم .

صنایع دستی ، دنیای پر نقش و نگار دست بافته ها

حصیر بافی

یکی از صنایع دستی استان گیلان که در میان مردمان این منطقه بسیار رایج است حصیر بافی می باشد. در اکثر نقاط این منطقه از جمله خمام ، گلشن ، جفرود ، غازیان ، بندرانزلی و روستاهای اطراف آنها به این هنر زیبا می پردازند .

صنایع دستی ، دنیای پر نقش و نگار دست بافته ها

بامبو بافی

در فرهنگ دهخدا بامبو به معنای نی یا خیزران می باشد . بامبو کلمه ای چینی ست که در زمین های پرآب و مرداب رشد نمی کند به دلیل ارتجاعی و شکل پذیری این گیاه آن را در محصولاتی با بافت ظریف و زیبا استفاده می کنند . تولید این محصول در روستای لیالستان در اطراف شهرستان لاهیجان رایج می باشد .

صنایع دستی ، دنیای پر نقش و نگار دست بافته ها

چموش دوزی

چموش دوزی نوعی کفش چرمی می باشد که توسط برخی از هنرمندان این خطه بافته می شود . این کفش ها انواع مختلفی دارد که رایج ترین آنها دارای بند بلندی می باشد و به دور پا بسته می شود .

صنایع دستی ، دنیای پر نقش و نگار دست بافته ها

عروسک بافی

یکی از جذاب ترین صنایع دستی گیلان عروسک های کاموایی می باشد که از کوچک تا بزرگ از این عروسک ها خوششان می آیند . این عروسک ها توسط بانوان گیلانی با رنگ های بسیار زیبا خلق می شود .

تولیدات دستباف پشمی

در مناطق مختلف کوهستانی و ییلاقی گیلان ، که دامداری رواج بیشتری دارد ، تولیدات دستباف پشمی ، یکی از صنایع دستی مردم این منطقه به شمار می رود .

صنایع دستی ، دنیای پر نقش و نگار دست بافته ها

مروار بافی

مروار بافی که از بافت اشیاء و وسایل مختلف با استفاده از ساقه های تازه گیاهان و ترکه میباشد . مراکز تولید آن در آستانه اشرفیه و تازه آباد گورکا از توابع آستانه اشرفیه است .

صنایع دستی ، دنیای پر نقش و نگار دست بافته ها

سفالگری

گفته می شود که صنعت سفالگری حدود ۱۰ هزار سال قبل توسط زنان اختراع شد . در حال حاضر سفالگری در بیشتر نقاط گیلان مخصوصا اسالم ، لاهیجان ، رودسر و آستانه اشرفیه و آستارا متداول می باشد .

صنایع دستی ، دنیای پر نقش و نگار دست بافته ها

نمد بافی

یکی از صنایع دستی بسیار قدیمی ، که در استان گیلان نیز ، همانند بسیاری از مناطق مختلف کشور رایج است ، نمد بافی است که اصلی ترین مواد اولیه آن پشم گوسفند است و عمده ترین مناطق تولید نمد ، در اطرف شهرستان های رودسر ، رودبار و تالش می باشد .

صنایع دستی ، دنیای پر نقش و نگار دست بافته ها

نازک کاری چوب و خراطی

وجود جنگل های انبوه و گسترده در سطح استان گیلان موجب فراوانی انواع چوب و نیز بیان کننده نقش بسیار آن در زندگی مردم این سامان است و تولید بسیاری از مصنوعات متنوع چوبی را معمول و متداول می کند ، از میان دستاوردهای چوبی مردم این منطقه ، نازک کاری چوب و یا خراطی ، دارای شهرت بسیار است .

صنایع دستی ، دنیای پر نقش و نگار دست بافته ها

قالی بافی

هنر قالی بافی ، که از سابقه بس طولانی در کشورمان برخوردار است و قالی هر سامان به جهت ویژگی بافت و نقش خاص ، دارای شهرت جهانی است ، در این استان نیز حیات دوباره یافته .

نوشتن و گفتن از صنایع دستی سال‌ها پژوهش و زمان می خواهد و در این مطلب تنها به تعداد انگشت‌شماری از آنها اشاره شده است . بد نیست به بهانه این روز سری به فروشندگان و تولیدکنندگان صنایع دستی بزنیم و بیشتر با تلاش‌های‌شان آشنا شویم . باید ببینیم که پشت این دنیای رنگین چه دست‌هایی وجود دارند و چگونه چنین آثار زیبایی را خلق می‌کنند .

واحد تولید محتوا

شرکت انبوه سازان مدرن سازه زیباکنار

اگر سوالی دارید تماس بگیرید با ما در ارتباط باشید
مشاوره تلفنی