فومن شهری با قدمت چند هزار ساله در گیلان

331 بازدید
بدون نظر
0

شهر فومن با مساحت ۹٫۷۷ کیلومتر در غرب گیلان واقع ‌شده است . همسایگان این شهر تاریخی از سمت شمال صومعه‌سرا، ماسال از سمت شرق رشت، از غرب خلخال و از جنوب شفت و تارم است . اگر از مرکز استان گیلان ، رشت بخواهید به سمت فومن بروید باید ۲۷ کیلومتر به سمت غرب طی کنید ، دو شهر ماسوله و فومن و شش دهستان به نام‌های آلیان ، سردار جنگل ، رودپیش ، گوراب پس ، گشت و لولمان تقسیم‌شده است . اگر به شهر فومن سفر کردید طعم کلوچه فومن را حتما بچشید .

فومن شهری با قدمت چند هزار ساله

جغرافیای شهر فومن

فومن شهری با قدمت چند هزار ساله  یکی از شهرهای سرسبز و کوهستانی است . بیشتر جغرافیدانان معتقدند سابقه این شهر به زمان باستان یا همان پیش از اسلام برمی‌گردد . در قرن‌های پیش یکی از مراکز سیاسی و اقتصادی در شهرستان گیلان محسوب می‌شد و حتی در زمان قرن یازدهم هجری از شهرهایی بود که بیشتر حاکمان دوران شاه‌عباس کبیر صفوی در آن حکمرانی می‌کردند . در گیلان از دیرباز دو قوم گیلک و تالش حضورداشته‌اند و فومن یکی از شهرهایی است که این دو قوم در آن حضور داشته‌اند . امیره دباج یکی از افراد معروف در این ناحیه است که در زمان حمله مغولان در مقابل حمله وحشیانه آنها ایستاد .

فومن به چه معناست؟

در فرهنگ معین  فومن از دو واژه فوم و ن تشکیل‌شده است که فوم به معنای سیر و ن به معنای جایگاه کشت است . البته در برخی از کتاب‌های تاریخی از این شهر به نام جایگاه اندیشمندان نیز یاد شده است . در شهر فومن در کنار مکان‌های زیادی که به عنوان دیدنیهای فومن مشهور است ، می‌توان وجود فرهیختگان ، ادیبان ، شاعران زیادی را مشاهده کرد که مشهورترین آنها کیومرث صابری فومنی ملقب به گل‌آقا ، آیت‌الله فومن حائری ، آیت‌الله اریب ، شیون فومن ، و آیت  الله بهجت فومنی هستند .

دیدنیهای فومن

یکی از جاذبه‌ها این شهر وجود اقوام  مختلف کرد ، ترک ، گیلک و تالشی است که هرکدام آداب‌ و رسوم خاص خود را دارند . بعد از آن شالیزارها ، درختان زیبای چنار ، باغ‌های سرسبز آن است که باعث معروفیت این شهر شده است . با ما همراه باشید تا بیشتر با جاذبه‌های گردشگری و خوراکی‌های خوشمزه از جمله کلوچه فومن آشنا شویم .

فومن شهری با قدمت چند هزار ساله

۱_ قلعه رودخان فومن

یکی از جاذبه‌های گردشگری فومن که حتماً هر ایرانی یک بار به آنجا رفته یا حداقل عکس آن را دیده است قلعه رودخان است . این قلعه تاریخی در ۲۲  کیلومتری فومن است و قدمت آن به دوران ساسانی بر می‌گردد . نام این بنا به دلیل وجود رودی که در کنار آن قرارگرفته است نامگذاری شده و همچنین در زمان‌های قدیم به این  قلعه ، دژ روگان نیز می‌گفتند .  البته نام‌های دیگری مانند قلعه‌ی هزار پله ، دژ روخان ، قله رخون و قلعه‌ی حسامی نیز دارد . جالب است بدانید در هیچ زمانی در تاریخ دشمن نتوانسته است به این قلعه نفوذ پیدا کند . بنای این قلعه به دو بخش  ارگ و قورخانه تقسیم می‌شود که ارگ محل زندگی شاهان و بستگان آنها و قسمت قورخانه محل زندگی سربازان بوده است . قسمت های دیگری مانند زندان ، سردخانه ، آبریزگاه ، حوض ، آب ‌انبار ، اتاق‌های دیده‌بانی و … است .

۲_ پارک فومن

پارک فومن از جاذبه‌های گردشگری دیگری است که اکثر گردشگران زمانی که به این شهر  تاریخی می‌آیند ، از آن دیدن می‌کنند و دلیل آن وجود مجسمه چهار دختران است که نشان‌دهنده فعال بودن و سرزندگی زنان این شهر است . مجسمه دیگری از جمله مجسمه‌های کودکان شاد در این پارک وجود دارد .

فومن شهری با قدمت چند هزار ساله

۳_ ییلاق زودل سر

ییلاقی زیبا در نزدیکی فومن به نام ییلاق زودل است که در حوالی روستای خان وانه قرار دارد . نام این ییلاق از نام روستایی که در نزدیکی آن است گرفته ‌شده است . زیبایی‌های طبیعی این ییلاق زیبا وصف‌نشدنی است به همین دلیل هرساله گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند

۴_ روستای فوشه

روستای فوشه با فومن حدود ۲۷ کیلومتر فاصله دارد و یک ناحیه سرسبز و کوهستانی جذاب است . در این روستا گیاهان و درختان متعددی وجود دارد که شامل توسکا ، راش ، خرمندی ، افرا ، راش طبیعتی ، لرگ است که وجود آنها باعث شده است این روستا هوای بسیار مطبوعی داشته باشد .

۵_ غارخون فوشه

کمی که از روستای فوشه به سمت قلعه رودخان می‌روید یک غار با قدمت تاریخی به نام غار خون فوشه وجود دارد . بیشتر مورخان معتقدند این غار قدمت سه هزارساله دارد که در دل جنگلی سرسبز واقع ‌شده است . اگر قصد دارید به این غار تاریخی بروید باید خود را برای جاذبه‌های طبیعی زیبا با قدمت بالا آماده کنید . خوردن کلوچه فومن در این غار لذتی بس دو چندان دارد .

۶_ بقعه سبز قبا

یکی از جاذبه‌های گردشگری فومن بقعه آستان مقدس امام زاده سبزقبا است و این بقعه در روستای شنبه بازار واقع ‌شده است . بهتر است بدانید در این بقعه پیکر چند تن از شهدای عزیزمان ازجمله شهید سید جواد موسوی وجود دارد . یکی از زیبایی‌های طبیعی که در کنار این بقعه وجود دارد درخت تنومندی است که قدمت چندین ساله دارد و بیشتر مردم به امید روا شدن حاجت‌هایشان به آن پارچه‌های سبزی آویزان می‌کنند .

۷_ منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی گشت رودخان و سیاه مزگی

منطقه زیبای بعدی که در فومن گیلان قرار دارد منطقه‌ای با نام گشت رودخان و سیاهمزگی است . این منطقه با پوشش گیاهان متنوعی ازجمله هیرکانی ، اقلیمی مرطوب و معتدل ، جلگه و رودخانه‌های جاری و باغ‌های سرسبز چای گردشگران زیادی را  هرسال دارد . جالب است بدانید این منطقه از سال ۱۳۷۸ شناخته ‌شده است . علاوه بر پوشش‌های گیاهی متنوع دارای گونه‌های مختلف مانند شغال ، گورکن ، قرقاول ، خرس قهوه‌ای ، مرال شوکا ، آبیا ، گراز ، گربه‌ی وحشی و پلنگ است .

فومن شهری با قدمت چند هزار ساله

۸_ ماسوله

خالی از لطف است اگر به فومن بروید و از بهشتی زیبا به نام ماسوله دیدن نکنید . این روستای زیبا با خانه‌های پلکانی و معماری زیبایی که دارد یکی از جاذبه‌های گردشگری و تاریخی است . هر ساله گردشگران ایرانی و خارجی زیادی برای مشاهده این شهر زیبا به فومن می‌آیند .

۹_ آبشار لارچشمه

در مسیر فومن به ماسوله حتماً از دیدن درختان سر به فلک کشیده و صدای جاری بودن آب‌ها لذت خواهید برد. در این مسیر یک آبشار به نام آبشار لارچشمه به چشم می‌خورد که در آن استراحتگاه‌ها و چشمه‌های زیبایی وجود دارد .

کلوچه فومن

در کنار تمامی جاذبه‌های طبیعی یاد شده فومن دارای کلوچه های خوشمزه ای است که شهرت آن نه در ایران بلکه در سراسر دنیا وجود دارد . یکی از المان‌های شهر فومن همین کلوچه است و می‌توان در اکثر این مغازه‌ها این کلوچه را مشاهده کرد .

فومن شهری با قدمت چند هزار ساله

نتیجه‌گیری

فومن یکی از شهرستان‌های زیبا در گیلان است که روستاهای زیادی دارد که یکی از مشهورترین آنها روستای ماسوله است . همچنین جاذبه‌های طبیعی دیگری مانند آبشار لار چشمه ، گشت رودخان و سیاه مزگی و … وجود دارد . وجود خوراکی‌های خوشمزه‌ای مانند کلوچه فومن دل هر مسافری را می‌برد . بنابراین اگر قصد سفر به این منطقه خوش آب ‌و هوا را دارید و می‌ خواهید هر از گاهی بدون دغدغه ی مکان و زمان به این شهر زیبا و ییلاقات بکر آن سر بزنید میتوانید با خرید ویلا در زیباکنار با قیمت مناسب از شرکت انبوه سازان مدرن سازه در هر زمان و هر فصلی با اندکی مسافت بهترین لحظه ها را برای خود و خانواده تان بسازید .

واحد تولید محتوا

شرکت انبوه سازان مدرن سازه زیباکنار

اگر سوالی دارید تماس بگیرید با ما در ارتباط باشید
Call Now Buttonمشاوره تلفنی