مهم ترین مسئله هنگام خرید ویلا

2,325 بازدید
بدون نظر

اگر تمایل و قصد داشتن ویلا در شمال علی الخصوص ویلا زیباکنار را دارید اولین و مهم ترین مسئله هنگام خرید ویلا بحث سند ملکی ویلا می باشد . آیا با انواع سندهای ملکی آشنایی دارید؟ آیا ساز و کار برخورد قانونی با انواع اسناد ملکی را می دانید ؟ آیا تفاوت بین اسناد ملکی و مسائل حقوقی و قضایی مرتبط با هریک را می شناسید ؟ اگر در پی پاسخ به هریک از این سوالات هستید ما همراه باشید .

شرط عقد قرارداد عاقلانه و هوشندانه آشنایی با انواع اسناد و اعتبار قانونی هر یک از آنهاست . اگر اطلاعات کامل و کافی در این مورد ندارید تا زمان تکمیل اطلاعات و یا استفاده از خبرگان حرفه وارد هیچ گونه معامله ای نشوید ، زیرا بعد از وقوع یک رخداد برای حل و فصل مشکلات به وجود آمده علاوه بر صرف زمان و از دست رفتن سرمایه ، هزینه زیادی را باید صرف آشنایی با مراکز قضایی و قانونی کنید . پس با افزایش سطح اطلاعات خود امکان وقوع هر اتفاق هزینه زایی را از خود دور کنید .

اولین و مهمترین مسئله ای که هنگام خرید ویلا باید در نظر داشته باشید

اسناد ملکی دارای انواع مختلفی هستند و مسائل و ساز و کارهای قانونی و حقوقی هریک با دیگری متفاوت است .

انواع سندهای ملکی

سند شش دانگ

سند ورثه ای

سند منگوله دار

سند المثنی

سند تک برگ

سند معارض

سند مشاع

سند شورایی

سند مفروز

سند وکالتی

سند عرصه و اعیان

سند بنچاق

سند وقفی

سند رهنی

• سند شش دانگ

سند ملکی شش دانگ یکی از معتبرترین اسناد در بین اسناد ملکی است و به سندی اطلاق می شود که به صورت تمام و کمال به یک شخص تعلق داشته باشد . منظور از کلمه شش دانگ ، شش جهت شمال ، جنوب ، غرب ، شرق ، بالا و پایین است . جهت های بالا و پایین به فضاهای بالا (روی زمین) و زیرزمین اشاره دارد که نشان می دهد فرد نسبت به ملک مالکیت تام دارد .

• سند منگوله دار

سندهای منگوله دار به سندهایی گفته می شود که توسط اداره ثبت اسناد با استفاده از یک نخ و یک تکه سرب پلمپ می شوند . بنابراین با توجه به اینکه صحت این اسناد توسط اداره ثبت تایید می شود اسنادی رسمی و قابل اطمینان و اعتماد هستند . سندهای منگوله دار قدیمی هستند و در سال های اخیر جای خود را به اسناد تک برگی که در ادامه توضیح داده خواهند شد داده اند .

• سند تک برگ

سندهای ملکی قدیمی معمولا به صورت منگوله دار و یا چند برگی بودند که با توجه به امکان جعل اسناد نوع جدیدتری از اسناد به نام تک برگی توسط مراجع رسمی کشور ارائه شده و در نظام اسناد کشور مورد استفاده قرار گرفته شده است . این اسناد با رعایت کلیه نکات ایمنی و به صورت تایپ شده و کامپیوتری تولید می شود و به دست مالک می رسد .
اسناد تک برگی برای یک مالک صادر می شود و در صورت فروش ملک ، سند تک برگی جدید برای مالک جدید ایجاد می شود . اسناد تک برگی نه تنها نقاط ضعف اسناد قدیمی را ندارند بلکه دارای اصالت و شفافیت بالاتری می باشد .

• سند مشاع

سندهای مشاع به این معنی هستند که ملک دارای چند مالک است و تمامی مالکان در تمامی ملک شریک هستند و هر مالک سند رسمی مربوط به خود را دارا می باشد . در زمان خرید و فروش اسناد مشاع فرد خریدار باید نهایت دقت را در این موضوع معطوف دارد چرا که مسائل حقوقی مربوط به این اسناد پیچیدگی بیشتری نسبت به اسناد غیر آن دارد .

• سند مفروز

یکی از انواع پیچیده اسناد در ایران اسناد مفروز هستند . این نوع اسناد در مقابل اسناد مشاع قرار دارند به این معنا که مالکان یک سند مشاع در صورتی که قصد جدا کردن اسناد خود را داشته باشند و بخواهند مستقلاً بر روی آن عملیاتی انجام دهد ، ملک باید به نسبت سهم هر یک از مالکان بین آنها افراز شود .

اولین و مهمترین مسئله ای که هنگام خرید ویلا باید در نظر داشته باشید

• سند عرضه و عیان

این نوع سند ملکی بیشتر برای منازل آپارتمانی کاربرد دارد . سند ملکی مربوط به زمین را سند عرصه و سند ملکی هر یک از واحدهای آپارتمان سند اعیان می باشد . سهم هریک از مالکان آپارتمان از عرصه یا زمین به نسبت متراژ اعیان آنها می باشد . این اسناد به خودی خود دارای ارزش نیستند بلکه زمانی ارزشمند می شوند که مالکان بخواهند ملک را تخریب کرده و مجدداً بسازند و یا اینکه ملک ورثه ای شود .

• سند وقفی

سندهای وقفی اسنادی هستند که در مالکیت اداره اوقاف قرار دارد و عموماً قیمت شان تا ۲۰ درصد از دیگر املاک کمتر است . موضوع عرصه و اعیان در این ملک ها بسیار کاربرد دارد . زمین ملک وقفی که همان عرصه است و هیچ کس به طور مستقیم اجازه خرید و فروش آن را ندارد . اعیان نیز ساختمان ساخته شده بر روی زمین یا عرصه است که در مالکیت خریدار است و با اختیار خود می تواند فروش یا اجاره دهد . پس هر سند وقفی دو سند عرصه و اعیان دارد . اگر شما ملک وقفی را خریده اید در حقیقت مالک اعیان آن هستید .

• سند ورثه ای

در صورت فوت صاحب اصلی سند وارثان می توانند برای خود به نسبت سهم الارث سند مالکیت درخواست کنند .

• سند المثنی

سند المثنی مانند شناسنامه یا کارت ملی المثنی در زمان دزدیده شدن ، گم شدن و یا موارد دیگر صادر می شود . صاحب ملک با داشتن مدارک لازم باید برای سند خود مجدداً درخواست سند نماید .

• سند معارض

اگر برای یک ملک واحد دو سند با نام های متفاوت وجود داشته باشد به آن سند معارض می گویند . اگر خریدار پس از خرید ملک متوجه این موضوع شود با مراجعه به دادگاه می تواند اقامه دعوی کند . دادگاه نیز پس از تحقیق و بررسی یکی از اسناد که در دیگری تعرض داشته است را باطل می کند .

• سند شورایی

اسناد شورایی اعتبار اسناد رسمی را ندارند و توسط شوراهای محله های مهر و امضا می شوند . این اسناد بیشتر در زمین های روستایی کاربرد دارند . این اسناد قابلیت تبدیل شدن به اسناد رسمی را دارند اما برای اخذ سند رسمی مراحل بسیار زیادی باید طی شود .

• سند وکالتی

سندهای وکالتی به اسنادی گفته می شود که صاحب ملک اختیار فروش ملک را از طریق یک وکالتنامه محضری در اختیار کس دیگری قرار می دهد . اعتبار این وکالتنامه باید در محضرخانه تایید شود در غیر این صورت می توان به اتهام کلاهبرداری از فرد وکیل شکایت کرد .

• سند بنچاق

این نوع اسناد در زمان های قدیم کاربرد داشته و صحت خرید و فروش توسط افراد بنام و سرشناس شهر تایید می شده است . در حال حاضر این اسناد کمتر رواج دارند اما صحت و سقم آنها در نزد مراجع قانونی پذیرفته شده است .

اولین و مهمترین مسئله ای که هنگام خرید ویلا باید در نظر داشته باشید

• سند رهنی

در صورتی که ملک به دلیل اخذ وام و یا عوامل دیگر تا زمان اتمام بازپرداخت در رهن بانک نگه داشته شود به سند آن رهنی گفته می شود . موضوع رهنی بودن سند در خود سند قید می شود و در صورتی که وام گیرنده توان بازپرداخت وام را نداشته باشد بانک حق تصاحب و مالکیت ملک را دارا می باشد .

تمام موارد گفته شده ی بالا به این دلیل است تا شما عزیزان برای خرید ملک یا ویلا در شمال و یا هر نقطه ای از این کره ی خاکی به چنین مواردی توجه کافی داشته باشید تا بستری برای سودجویان در این زمینه فراهم نباشد . در این راستا ما به شما این اطمینان را میدهیم که میتوانید بدون هیچ دغدغه ای و با خیالی آسوده از ویلاهای شهرکی و غیر شهرکی شرکت انبوه سازان مدرن سازه واقع در شهر زیباکنار استان گیلان بازدید و ویلای مورد نظر خود را خریداری نمایید زیرا تمام این ویلا ها دارای مجوز رسمی از مراکز معتبر برای ساخت و ساز و همچنین دارای سند های تک برگ ۶ دانگ میباشند و از این بابت شما میتوانید یک سرمایه گذاری بلند مدت و بدون دغدغه ای در این زمینه داشته باشید . و آینده ای درخشان و پر سود را برای خود و خانوادتان فراهم نمایید.

 

 

 

واحد تولید محتوا

شرکت انبوه سازان مدرن سازه زیباکنار


Notice: Undefined variable: author_id in /home/msco/public_html/wp-content/themes/modernsaze/single.php on line 80

Notice: Undefined variable: author_id in /home/msco/public_html/wp-content/themes/modernsaze/single.php on line 83

Notice: Undefined variable: author_id in /home/msco/public_html/wp-content/themes/modernsaze/single.php on line 87
اگر سوالی دارید تماس بگیرید با ما در ارتباط باشید
مشاوره تلفنی